Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’daki Peştun azınlık haklarını savunmak için gösteri düzenledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde yaşayan Peştun azınlık temel haklarını talep etmek için dün radikallerin eski kalesi olan Lahor’da toplandı. 5 Bin kişinin katılımıyla, protesto gösterisi düzenleyen Peştunlar, Peştun Koruma Hareketi ile dayanışmalarını ifade etti. Güvenlik güçleri ise yürüyüşü engellemeye çalıştı.

Hareketin lideri Menzur Peştin yaptığı açıklamada “Size acılarımızın hikâyelerini anlatmak için Lahor’dayız başka bir şey için değil” dedi. Hareketin diğer öncülerinden Ali Vezir “Biz hukukun üstünlüğüne, temel insan hakları ve refahın korunması ilkelerine bağlıyız” diye konuştu.

Pakistan hükümeti cumartesi günü yürüyüşe katılanlara karşı müdahalelerde bulundu. Bu müdahaleler diğer şehirlerde ve sosyal medyada protestoların patlak vermesine sebep oldu. Ordu destekleri ise buna karşı başka bir gösteri düzenledi.

Lahor’daki gösteriler bazı Peştun liderlerinin tutuklamasının ardından başladı. Eylemciler, Peştun Koruma Hareketi mensuplarının, küçük Marksist bir partinin aktivistleri ve delegeleri ile buluştukları bir otelde, Lahor ve Pencap üniversitesinde tutuklandıklarını söylediler.
AFP’nin haberine göre Peştun Koruma Hareketi’nin ikinci yetkilisi olan Muhsin Davar’ın “Dün gece 20’den fazla üyemiz tutukladı ve saat 2 civarında serbest bırakıldılar” sözlerini aktardı. Yerel bir polis memuru tutukluların serbest bırakıldıklarını doğruladı.

Peştun hareketi 3 ay önce kendilerine yapılan kötü muamele ve ayrımcılık nedeniyle, özelliklede güvenlik güçlerinin üyelerini kaçırması ve yargısız infaz etmeleri sebebiyle kuruldu. Hareket suç ve teröristler ile mücadele ettiklerini söylüyor.

Pakistan nüfusunun yüzde 15’ini oluşturan Peştular, çoğunlukla ülkenin güneybatı bölgesinde yaşıyorlar. Peştular, bu bölgede radikallerin özelliklede Taliban’ın kanlı eylemlerine karşı koyan bir hareket. Nisan ayı başında Peştuların nüfusunun büyük bölümünü oluşturduğu kuzeybatıdaki en büyük şehir olan Peşaver’de 30 bin kişinin katılımıyla bir miting düzenlendi.

Peştunlar Pakistan’ın kuzeybatısındaki federal bölgeye bağlı olarak, Afganistan sınır bölgesinde, yarı özerk şekilde yaşıyor. Bu bölge bir zamanlar birçok ailenin şiddetli saldırıya uğradığı El Kaide ve Taliban’ın kalesiydi.

Peştular, hükümeti, onları korumak için yeterince çabalamadığı gerekçesiyle suçluyor. Ordu son dönemlerde radikal grupları bölgeden atmak için büyük operasyonlar gerçekleştirdi. Buda birkaç milyon Peştunun evlerini terk etmelerine sebep oldu.