Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’dan BM’nin ‘Horasani’ kararına tepki | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı olarak el-Kaide ve DEAŞ terör örgütlerini takip etmekle görevli komitenin, Cemaat’ul-Ahrar’ın lideri Ömer Halid Horasani’nin terör listesine alınmasını engellemeye yönelik girişimini kınadı. Pakistanlı yetkililer, Komitenin uluslararası yasalara aykırı faaliyetler yürüten Ahrar’ı engellemede başarısız olduğunu ifade etti.

BM’ye bağlı komite, Pakistan Hükümeti tarafından sunulan “Taliban uzantılı Cemaat’ul-Ahrar’ın lideri Ömer Halid Horasani’nin ismi terör listesine eklensin ve liderliğini yaptığı örgütün faaliyetleri yasaklansın” şeklindeki öneriyi reddetti.

“Terörle mücadelede çifte standart uygulanıyor”

Pakistanlı makamlar, ABD öncülüğündeki BM’nin attığı adımı, “Terörle mücadelede çifte standart uygulanıyor” sözleriyle tepki gösterirken karar için “Pakistan’ın bu savaşta yaptığı fedakarlıklara karşı kayıtsızlık örneği” denildi.

Pakistan’dan komiteye sert tepki

Pakistan Dışişleri Bakanlığı bünyesinde çıkarılan haftalık basın bülteninde Dışişleri Bakanı sözcüsü Muhammed Faysal’ın açıklamasına yer verildi. Faysal, “Komite’nin bugün Cemaat’ul-Ahrar’ın lideri Ömer Halid Horasani için tepki vermediğini görüyoruz. Kuruldaki bir üyenin Horasani’nin listeye alınması kararını veto etmesi sonucu oybirliğine ulaşılamadı” dedi.

Sözcü açıklamanın devamında, “Kurul toplantısının gizliliğine rağmen neler konuşulduğundan haberimiz var. Kuruldan yeni bir sonuç alamadık” ifadelerini kullandı.

Çıkan karardan memnun olmadığını belirten Faysal, “Komitenin Horasani gibi yüzlerce Pakistanlının kanını dökmüş bir teröristin ismini eklememesi karşısında hayal kırıklığına uğradık” dedi.

Terör saldırılarının aranan ismi olarak biliniyor

Horasani, Pakistan’da düzenlenen terör eylemlerinin bir numaralı ismi olarak görülüyor.

2017 yılında çıkan haberlerde ABD’ye ait İHA’ların düzenlediği hava saldırısında Horasani’nin öldürüldüğü iddia edilmiş ancak El Kaide bu iddiaları yalanlamıştı.

ABD-Pakistan arasında gerilim sürüyor

ABD-Pakistan hattında yaşanan son gerginlikler nedeniyle iki ülkenin diplomatik ilişkileri en alt düzeyde tutuluyor.