Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pakistan’ın Afgan mültecileri ülkeden çıkarma kararı endişeye neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamabad yönetimi, son bir ay içinde aldığı ani kararlarla Afgan mültecileri ülkeden uzaklaştırmaya karar verdi. Ardından 2 milyon mülteci ülkede belirsiz bir gelecekle karşı karşıya kaldı. Alman Haber Ajansı’nın (DPA) verdiği bilgiye göre Pakistan, son aldığı kararla Afgan mültecilerin ikametlerini 30 gün daha uzattı. İslamabad’daki Afgan diplomatlardan Zardasht Shams, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Kabil’in sorunu Pakistan makamlarıyla görüşeceğini aktardı.

Kararın, Pakistan topraklarına saldırı düzenlendiği iddia edilen Afgan militan gruplara karşı harekete geçen İslamabad yönetiminin uluslararası alandan uygulanan baskıya tepki olduğu belirtildi. İslamabad’ın aldığı karar, mültecilerin ikametinin en az 6 ay daha uzatılmasını bekleyen Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Afganistan için şaşırtıcı oldu. BMMYK Sözcüsü Kaiser Afridi, cuma günü yaptığı açıklamada ’Endişeliyiz” ifadesini kullandı.

Pakistan ise kararın son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen baskılar ve şiddet olayları doğrultusunda alındığını ancak söz konusu kararların uygulanmadığını açıkladı.

1979’da Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgalinin ardından çoğu Pakistan’a geçen Afganların şartlarını iyileştirmek ve ülkelerine geri gönderilmesini sağlamak için programlar yürüten BMMYK son yaptığı açıklamada Pakistan’daki Afgan mülteci sayısının en fazla 2 milyon olduğunu duyurdu.