Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Panama, Maduro’yu “kara para aklama” listesine aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Panama resmi haber ajansının haberine göre Panama hükümeti, Venezuela bankalarının silah ticaretini ve terörü finanse etmekle bağlantılı şüpheli işlemlere yönelik inceleme gerçekleştirdi. Ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu “kara para aklama” listesine aldı.

Listede Maduro’nun yanı sıra ülkenin eski Devlet Başkanı Hugo Chavez’in kardeşi Adan Chavez ve Maduro’dan sonra ikinci adam olarak bilinen Diosdado Cabello da bulunuyor.

Panama tarafından atılan adım, Latin Amerika Birliği (LİMA) tarafından bölge ülkelerine yapılan ‘Venezuela seçimlerinin sonuçlarını tanımama’ çağrısının ardından geldi.

Venezuela hapishanelerinde isyan

Venezuela’ya yönelik bölgesel baskılar devam ederken ülke içinde de güvenlik olayları yaşanıyor. Carabobo eyaletinin Valencia kentindeki bir hapishanede önceki gün mahkûmlar tarafından başlatılan isyanın ardından yangın çıktı. Felakette 68 mahkûm öldü.

Ülkenin kuzeyindeki Maracay kentinde dün, Emniyet Müdürü Donan Conan’ın yerel bir radyo kanalına verdiği bilgiye göre 20 mahkûm polis motosikletleri ile hapishaneden firar etti.

Conan yaptığı açıklamada Maracay’daki hapishaneden kaçan mahkumların başka bir hapishaneye nakil kararını beklediklerini söyledi. Hapishanenin yeterli derecede korunmadığını vurgulayan Conan kaçan mahkûmların polise motosikletlerin yanı sıra 3 adet silahı da yanlarında götürdüğünü sözlerine ekledi.

Venezuela’daki hapishanelerin yeterli derecede korunamaması nedeniyle polis gözaltına aldığı şüphelileri uzun süre emniyet merkezlerinde tutmak zorunda kalıyor. Venezuela yasalarına göre gözaltı süresi ise 48 saatle sınırlı.

Ekonomik kriz

Caracas yönetimi güvenlik olaylarının yanı sıra ülkenin temel ekonomik gelir kaynağı olan yakıt gelirlerinin azalması nedeniyle ekonomik krizle de karşı karşıya. ABD Başkanı Donald Trump, birkaç hafta önce Venezuela tarafından piyasaya sürülen yeni şifreli para birimi petronun ABD’de kullanımını yasaklayan bir kararı imzaladı. ABD’li yetkililer ise petronun Nicolas Maduro tarafından Uluslararası Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’ni (OPEC) aldatma amacıyla piyasaya sürüldüğü uyarısını yapmıştı.

ABD’li yetkililer, Maduro yönetiminin petro ile uluslar arası alandaki yatırımcılarını dolandırmaya çalıştığının altını çiziyor. Beyaz Saray tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada Trump tarafından alınan kararın ABD vatandaşlarının Venezuela’ya finans sağlayan bütün ilişkilerini kesmesini ve 7 Ocak itibariyle Caracas tarafından piyasa sürülen hiçbir paranın kullanmamasını kapsadığı ifade edildi.