Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Papa: Arakanlıların hakları için özel toplantılarda baskı yaptım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Papa Franciscus, Myanmar’da ‘Arakan’ (Rohingya) sözcüğünden kaçınma stratejisi hakkında açıklama yaparak, diyalog kapılarını kapatmadan, Arakanlılar ile ilgili mesajını sivil ve askeri liderlere ilettiğine inandığını söyledi.

“Özel toplantılarda baskı yaptım”

Papa, Bangladeş’ten Roma’ya dönerken uçakta, basın mensuplarına verdiği demeçte, Myanmar’daki askeri liderlerle yaptığı özel toplantılarda, Arakanlı azınlığın haklarına saygı göstermeleri yönünde baskı yaptığını söyledi.

Myanmar’da yaşadıkları vahşeti anlatan, Arakanlı mülteciler ile görüşmesi sırasında ağladığını vurgulayan Papa, “Onlarla toplantı yapmak, Myanmar ve Bangladeş ziyaretim için belirlediğim şartlardan biriydi” dedi.

Samimiyetiyle tanınan Papa, Myanmar ziyareti sırasında temkinli bir diplomasi uygulamak zorunda kalmış, Budist liderlere önyargı ve nefreti aşmaya çağrısında bulunurken, Arakanlılara açıkça atıfta bulunmaktan kaçınmıştı.

Arakanlılardan af diledi

Ancak Dakka’da Arakanlı mültecilerle bir araya geldiği dramatik görüşmede konuya direk olarak değinerek, Müslüman Arakanlılardan ‘dünyanın ilgisizliği’ nedeniyle af dileyen Papa, “Biz size yakınız. Durumunuz çok zor. Sizi incitenler adına, dünyanın ilgisizliği nedeniyle sizden af diliyorum. Geniş kalplerinizden sizden istediğimiz affı bize vermenizi istiyorum” dedi.

Arakan kelimesini Bangladeş’te kullandı

Papa, Hıristiyanlara zarar vermekten kaçınması için Yangon Başpiskoposu tarafından Myanmar’da kullanmaması yönünde uyarı aldığı ‘Arakan’ kelimesini Bangladeş’te kullandı.

Papa, yetkililerle yapılan kapalı toplantılarda görüşlerini kamuya açık toplantılardan daha açık bir şekilde ifade etmekte özgür olduğuna dikkat çekerek, Myanmar’daki görüşmelerinden ‘çok memnun’ olduğunu da sözlerine ekledi.