Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Papa, cinsel istismar mağdurları ile Şili’de bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Vatikan, Papa Franciscus’un, dün, Katolik din adamlarının istismarına maruz kalan kurbanlarla özel bir toplantı yaptığını bildirdi. Papa’nın istismara maruz kalan kişileri dinlediği ve onlara birlikte dua edip ağladığı belirtildi.

Vatikan Sözcüsü Greg Burke, bu çok özel toplantının Santiago’daki Vatikan Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildiğini belirtti.

Burke, yaptığı açıklamada, “Papa ve mağdurlar dışında kimse yoktu. Bu çektikleri acıları rahat anlatabilmeleri içindi. Papa onları dinledi, onlarla birlikte dua etti ve ağladı” şeklinde konuştu.

Papa Franciscus, dün sabah, Katolik Kilisesi’ni sarsan cinsel istismar konusunda, “Bazı yetkililer tarafından çocuklar üzerinde onarılamaz hasarlar meydana getiren bu olaylardan acı ve utanç duyuyorum” dedi.

Papa’nın 2011 yılında bir genç kıza cinsel istismarda bulunması nedeniyle Vatikan tarafından kınanan Peder Fernando Karadima’yi korumakla suçlanan Juan Barros’u 2015 yılında Osorno kentindeki küçük bir kasabaya başpiskopos olarak ataması Şili’deki Katolikler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Peder Karadima bu iddiaları reddetmiş, Barros ise herhangi bir usulsüzlüğe ilişkin bilgi sahibi olmadığını söylemişti.

Ancak skandal Şili Katoliklerin üzerine gölge düşürdü. Yaşanan skandal, 1973’ten 1990’a kadar diktatör Augusto Pinochet döneminde insan haklarını savunduğu için övülen kilisenin itibarını sarstı.

Santiago merkezli Latinoprometroto Araştırma Merkezi tarafından bu ay gerçekleştirilen bir kamuoyu anketinde, kendilerini Katolik olarak tanımlayan Şili vatandaşı sayısı 1995 yılında yüzde 74 iken geçen yıl yüzde 45’e düştüğünü ortaya koydu.