Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Papa, Uluslararası Göçmenler ve Sığınmacılar Günü’nde destek çağrısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Papa Franciscus, Vatikan’daki St. Petersburg Kilisesi’nde düzenlenen törende yaklaşık 50 ülkeden gelen göçmenlerle ve mültecilerle bir araya geldi. Uluslararası Göçmenler ve Sığınmacılar Günü için düzenlenen özel bir ayinde açıklamalarda bulundu. Papa, göçmenlerin ve oluşturdukları yeni toplumların korkularının anlaşılabilir olduğunu söyledi. Franciscus, göç edenlerin toplumla bütünleşmesinin önemine dikkat çekerek bulundukları yerlerde dışlanmalarına neden olacak davranışlardan kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

Papa açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Yerel topluluklar bazen, yeni gelenlerin mevcut sistemi bozarak inşa etmek için uzun süre mücadele ettiklerini ellerinden alacaklarından korkuyorlar. Yeni gelenler de çatışmalardan, önyargılardan, ayrımcılığa tabi tutulmaktan ve başarısızlıktan korkuyorlar. Şüphe ve korku günah değildir. Günah olan bu korkularla nasıl başa çıkacağımız bilememek, korkunun seçeneklerimizi sınırlamasına, saygı ve cömertliğimizi etkileyerek düşmanlıkla beslenmemize izin vermektir.”

Papa, göçmenlerin gittikleri bölgelerde yerel kültürlerle ve geleneklerle beslenen kanunları öğrenmeleri ve onlara saygı göstermeleri gerektiğini söyledi. “Yeni gelenlerin umutlarını ve potansiyellerini, korkularını ve kırılganlıklarını anlamak için zengin çeşitlilik ile tarafsızlık yapmadan dernekler oluşturulmalıdır” ifadesini kullandı.

Uluslararası alandaki siyasetçiler ve yardım kuruluşlarının başta Akdeniz ve Bangladeş’teki göçmen dramı ile mücadelesi devam ederken Papa da krizin üstesinden gelinmesi için çağrısını yineledi.

1,2 milyar Katolik dünyasına öncülük eden Papa, geçen yıl Myanmar ve Bangladeş’teki Müslüman mültecilerle bir araya gelmiş, birçok kişinin evlerini terk etmesine neden olan sorunların çözülmesi için eyleme geçilmesi çağrısında bulunmuştu.

Yaklaşık 1.300 yıldır Avrupa’dan olmayan ilk Papa unvanına sahip olan Arjantinli Franciscus, ABD Başkanı Trump’ın göçmen politikalarına yönelik de açıklamalarda bulundu. Trump’ın ABD – Meksika sınırında yürürlüğe koyduğu ve göçmenlerin sınırı geçmesini engellemeye yönelik aldığı kararları eleştirdi.

Papa’nın Latin Amerika ziyareti

Papa’nın göçmenleri desteklemeye yönelik yaptığı konuşma Şili ve Peru ziyaretlerinden günler önce geldi.

Papa’nın ilk olarak Şili’ye gitmesi bekleniyor. On binlerce kişinin de ziyaret dolayısıyla Arjantin’i Şili’ye bağlayan sınırdan geçişi sürüyor. Arjantinli ve Şilili yetkililer geçişler sırasında trafikte güvenliği sağlamak için iki aydır sürdürdükleri çalışmalarına hız verdi.

Papa’nın ziyaretinden günler kala ise Şili’nin başkenti Santiago’da üç Katolik kilisesine saldırıldı.

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet devlet radyosuna yaptığı açıklamada kilisede fazla bir zarar olmadığını söyledi. Saldırıyı kınayarak “Bu çok garip ve belirli bir gruba atfedilebilecek bir eylem değil” ifadesini kullandı.

Yerel bir polis yetkilisi de bombalı saldırılardan “anarşist grupların” sorumlu tutulabileceğini söyledi.

Saldırılan kiliselerin duvarlarına Papa’nın ziyaretine karşı atılan sloganlar yazıldı. İki kilisenin ise girişi yandı.

Bu, Papa Franciscus’un Latin Amerika’ya altıncı ziyareti olacak. 15-18 Ocak tarihleri arasında Şili’yi ziyaret edecek Papa’nın ayın 18’inde Peru’ya geçmesi ve 21’ine ülkede temaslarda bulunması bekleniyor.