Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Papa’dan Rohingyalılar’a destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Papa Francisco, Rohingyalı Müslüman azınlıklara olan desteğini dile getirdi.

Papa Francisco son günlerde meydana gelen şiddet olaylarının ardından Rohingyalı Müslüman azınlıklara olan desteğini dile getirerek haklarına saygı duyulmasını istedi.

Haber kaynaklarından alınan bilgiye göre, Papa Francisco, kasım ayı sonlarında Myanmar ve Bangladeş’e bir dizi ziyarette bulunmayı düşünüyor.

‘Katolik Dünyası’nın Ruhani Lideri Papa Francisco, St. Peter’s meydanında toplanan binlerce kişinin önünde yaptığı pazar ayini konuşmasında, “Çok üzücü bir haber aldık. Dini bir azınlık olan Rohingyalı kardeşlerimize zulüm ediliyor. Kalbim onlarla beraber. Hepimiz Tanrı’dan iyi niyetli erkek ve kadınların haklarına saygı duyulması için yardım etmesini diliyoruz” dedi.

Çatışmalarda 92 kişi hayatını kaybetmişti

Myanmar polisinin yaptığı açıklamaya göre, Rohingya’da cuma günü, güvenlik güçleri ve Rohingyalılar arasında çıkan çatışmalarda, 12’si asker olmak üzere en az 92 kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan olaylardan korkarak Bangladeş’e kaçmaya çalışan sivillerin üzerine Myanmar güvenlik güçleri ateş açarak Bangladeş’e geçmelerine engel oldu.Daha sonra 70 Rohingyalı’yı gözaltına aldı.

Çok sayıda medya kaynağı, Vatikanlı bir heyetin son dönemde, Papa’nın Myanmar ve Bangladeş’e düzenleyeceği ziyaretin hazırlıkları için bu ülkelere gittiklerini belirtti. Ancak bilgi Vatikan tarafından teyit edilmedi.

Papa şubat ayında yaptığı bir açıklamada, “Myanmar’da, Rohingyalılar’a azınlık olmaları ve inançları sebebiyle işkence ve soykırım yapılıyor. İyi ve barışçıl insanlar yıllardır acı çekiyorlar” diyerek Rohingyalılar’a yapılanları kınamıştı.

Nüfusunun yüzde 90’ı Budist olan Myanmar’da, nesiller boyu orada yaşıyor olmalarına rağmen, kökenleri sebebiyle yabancılar olarak görülen Rohingyalılar asla kabul görmediler.