Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Papağanlar Avustralya’da paniğe neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uzun gagalı Doğu Kakadu türündeki kuşlar, Batı Avustralya sahil kasabalarında panik yaratmasının ardından yerel yetkililer, eyalet hükümetinden bu küçük beyaz kuşları itlaf etmek için izin istedi.

Geraldton Belediye Başkanı Shane Van Styn yaptığı açıklamada “Bu küçük rahatsız edici kuşlar kent ve mülke önemli zararlar verdi” ifadesini kullandı. Van Styn Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi:

“Kuşlar yüzeyleri parçalıyor ve su sızıntısına neden oluyor. Pencerelerde bulunan lastik şeritleri söküyorlar. Sivri gagaları o kadar güçlü ki sokak aydınlatma ünitelerini ve yapay bitkileri yerinden çıkarabiliyorlar. Ayrıca tabelalara ve bakır tellere hasar veriyorlar. Hatta kısa devreye neden olarak kaza yaşanmasına sebep veriyorlar. Adeta tüyle kaplı kitlesel imha aracı gibiler.”

Van Styn, Geraldton Belediye Meclisi’nin kuşların neden olduğu altyapı hasarını onarmak için yılda 400 bin Avustralya doları (yaklaşık 320 bin dolar) ödediğine dikkat çekti.

Zarara neden olan kuşlar, Beyaz Kakadu Papağanları’nın bir türü olarak biliniyor. Anavatanı Avustralya’nın batısı olan Uzun Gagalı Doğu Kakadu Kuşları’nın yabani kuşların akın etmesine ve mahsullerin zarar görmesine neden olabileceği belirtiliyor. Yerel kuşlar için de tehdit oluşturabileceği konusunda uyarılıyor.

Van Styn, yalnızca Geraldton’da yaklaşık 10 bin Uzun Gagalı Doğu Kakadu Kuşu olduğunu ve sayılarının her geçen gün arttığını belirtti. Belediye Meclisi’nin kuşların itlaf edilmesine olumlu baktığını kaydetti.

Belediye Başkanı yaptığı açıklamada, “Onları buğdayla ya da yere konmalarını sağlayacak herhangi bir şekilde topladıktan sonra zehirleyeceğiz. İzin verilse kuşlara ateş açacağım. Bizim için gerçekten çok rahatsız edici bir hal aldılar” diye konuştu. Avustralya Yayın Kurumu, Geraldton yakınlarındaki kasabaların yıkıcı kuşları kontrol altına almak için umutsuz girişimlerle havai fişekler, zehirli gazlar ve silahla ateş açmak atışlar gibi tedbirler aldığını bildirdi. Güneybatıda bulunan Bunbury kentinde sadece havai fişeklerin tek başına kuşları uzak tutmak için yeterli olduğu kaydedildi. Eyalet, geçen yıl 2 bin kuşun itlaf edilmesi için izin vermişti. Yerel yetkililere göre bu sayı yeterli değil.