Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paraguay: Büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararını Trump’tan önce aldık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paraguay Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga, ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin çok yakında bir zamanda Kudüs’e taşımaya hazırlanıldığını açıkladı. Loizaga bu adımın ABD ve Guatemala’nın elçiliklerinin Kudüs’e taşıma kararlarıyla herhangi bir bağlantısı olmadığını aktardı.

Loizaga, perşembe akşamı İsrail medyasına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kararı 8 ay önce, 2017’nin temmuz ayında Tel Aviv’e gerçekleştirdiğimiz ziyarette almıştık. Hükümetin temsil merkezi Kudüs’te. Devlet Başkanlığı ve başbakanlıklar da öyle… Resmi ziyaretler de Kudüs’e yapılıyor. Bu yüzden böyle bir karar aldık ve şimdi bunu hayata geçirme zamanı.”

Bakan, söz konusu adımın ABD ve Guatemala gibi ülkelerin elçiliklerini Batı Kudüs’e taşıma kararı ile hiçbir ilgisi olmadığını öne sürdü. Paraguay Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasının ülkesinin Filistinlilerle güçlü ve yakın bir ilişki kurmasına engel olmadığını vurguladı.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely, Tel Aviv’deki tüm ülke elçiliklerinin gelecek yıllarda Kudüs’e taşınacağını bildirdi. Hotovely, ABD yönetimine övgüde bulunarak “Birçok ülkeden dostlarımız elçiliklerini Kudüs’e taşımak için büyük çaba sarf ediyor. Çünkü bunun İsrail için ne kadar önemli olduğunu biliyorlar” dedi. Hotovely yerleşimcilerin radyosuna verdiği bir röportajda, Paraguay Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşıması hakkında “Bu Dışişleri Bakanlığı tarafından zaten bilinen bir mevzudur. Konu hakkında büyük çabalar sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı.