Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paris: Brexit, AB’nin çöküşü anlamına gelmez | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’nın Avrupa Birliği (AB) İşlerinden Sorumlu Bakanı Natali Luazo, İngiltere’nin AB’den çıkışının birliğin çöküşü anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Luazo, France İnfo kanalına yaptığı açıklamada, “AB’nin 27 üye ülkesi hala birlikte. İngiltere ile iyi bir anlaşma ve gelecekte güvenilir bir ilişki istiyoruz. Ancak bu AB aleyhine olmayacak” dedi.

İngiltere Başbakanı Teressa May, dün, Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen gayri resmi zirvede, Brexit konusunda anlaşmaya varma yolunun tıkalı olduğunu belirterek, AB liderlerinin zirve esnasında İngiltere tarafından öne sürülen teklifleri reddetmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etmişti.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise İngiltere ile orta yollu bir anlaşmanın hala mümkün olduğunu söyledi.

Luazo, konuya ilişkin açıklamasında, orta yollu bir anlaşmaya varabileceklerine inandığını ancak şuana kadar uzlaşı sağlayamadıklarını ifade ederek, “Kendimizi her şeye hazırlamamız gerekir” şeklinde konuştu.

Fransız Bakan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Eurostar treninin Paris durağına ulaşamaması ya da İngiliz uçaklarının Fransa’daki havalimanlarına iniş yapamama fikrinden kaçınmak istiyoruz. Ancak bu işler spontane gelişmez hazırlıklı olmak lazım. AB’den ayrılmasına rağmen İngiltere’nin üye olduğu dönemde üstlendiği sorumluluklar olmaksızın AB’nin bütün ayrıcalıklarından yararlanmaya devam etmesi mümkün değil.”