Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paris, DEAŞ’lı kadının Irak’ta yargılanmasını onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransa vatandaşı Milena Bogdir’in DEAŞ ile birlikte Irak’a karşı savaşan bir terörist olduğunu açıkladı. Bu nedenle Irak’ta yargılanması gerektiğini belirtti.

Le Drian bir haber ağına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bogdir bir savaşçıdır. Bir kimse 2016’da Musul’a gidiyorsa bu savaşmak içindir. Bu nedenle suçu işlediği yerde yargılanması gerekiyor. Doğal olan budur. Irak askerlerine karşı savaştı. Bu nedenle Irak’ta yargılanmalı.”

Bogdir’in savunmasının yapıldığını ve konsolosluğun durumunu takip ettiğini belirten Le Drian, “Irak’a karşı savaşan DEAŞ’lı bir terörist hakkındaki kararı Irak yargısı vermelidir” ifadesini kullandı.

Milena Bogdir, 2017 yılının yazında Musul’da gözaltına alındı. Irak’a yasadışı yollarla girdiğinden dolayı geçen şubat ayında 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Fransa’ya sınır dışı edilmesi bekleniyordu. Ancak Irak Temyiz Mahkemesi dosyayı yeniden inceledi. Bunun basit bir yasadışı giriş olmadığını saptadı. Çünkü kadın, kocasının DEAŞ’a katılacağını biliyordu ve peşinden gitti.

27 yaşında ve 4 çocuk annesi olan Milena Bogdir 2 Mayıs’tan bu yana terör suçlamasıyla yargılanıyor. Bir terör örgütüne katıldığı için idam cezasına çarptırılma ihtimali var. Yapılan açıklamalar çocuklarından üçünün Fransa’ya iade edildiği yönünde.

Bogdir’in bir sonraki duruşması 3 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Irak Ceza Mahkemesi, 17 Nisan’da Fransız terörist Djamila Boutoutaou hakkında DEAŞ’a katıldığından dolayı Bağdat’ta görülen duruşmada müebbet hapis cezası vermişti. Boutoutaou, eşinin kendisini kandırdığını söylemişti.

Adli bir kaynağın AFP’ye yaptığı açıklamaya göre Bağdat Mahkemesi bu yılın başından beri 300’den fazla yabancı terörist hakkında idam veya müebbet cezası verdi.