Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paris saldırganı Abdüsselam’a 20 yıl hapis cezası verildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika bugün, 15 Mart 2016’da Brüksel’de iki polisle çatışmaya giren ve Fransa’da 130 kişinin ölmesine neden olan saldırının zanlısı Salah Abdüsselam ve suç ortağı Tunus asıllı Süfyan Ayari’yi yargıladı.

Brüksel Ceza Mahkemesi, Abdüsselam ve Ayari’yi 20’şer yıl hapis cezasına çarptırdı. Davanın şubat ayında görülen duruşmasında savcılığın talebi de 20 yıl hapis cezasıydı.

Hükmün gerekçeleri arasında ‘radikalizmle bağlantılı olduklarına dair şüphe bulunmaması’ gösterildi.

Salah Abdüsselam, 18 Mart 2016’da, Brüksel’de tutuklanmadan önce Avrupa’nın en çok arananlar listesinde yer alıyordu. Abdüsselam, Belçika’nın başkentinde meydana gelen ve 32 kişinin ölmesine neden olan terör saldırılarından 4 gün önce tutuklanmıştı.

Abdüsselam ve Ayari, Belçika’da düzenlenen bir terör operasyonu sırasında polisle çatışmaya girmekten yargılanıyor. Çok sayıda polis memurunun yaralandığı çatışmalar sırasında Muhammed Belkaid adlı terörist öldürülmüştü. Abdüsselam ve Ayari, polisle girdikleri çatışmanın ardından saklandıkları daireden bir süre sonra kaçmıştı. Birkaç gün sonra da Brüksel’in Molenbeek kentindeki başka bir sığınakta yakalanmışlardı.