Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paris saldırganı Brüksel’deki mahkemeye çıkarılmayı reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’nın başkenti Paris’te 130 kişinin öldüğü terör saldırılarının zanlısı Salah Abdüsselam, Brüksel’deki mahkemede, 8 Şubat perşembe günün görülecek davaya katılmayacağını duyurdu.

Mahkeme Başkanı Luc Hennart düzenlediği basın toplantısında, perşembe günü yapılacak olan mahkemeye Salah Abdüsselam’ın katılmamasının şaşırtıcı bir durum olmadığını belirtti. Duruşmaya ilişkin açıklama yapan Hennart, Abdüsselam’ın Belçikalı avukatı Sven Mary’nin müvekkilinin yerine mahkemenin sorularını yanıtlayacağını belirtti.

Bazı sorulara yanıt vermedi

Mahkeme, yaklaşık iki yıl önce Brüksel’de Belçikalı iki polisin vurulma davasında yargılanacak iki kişiden biri olan Sufyan Ayari’yi dinledikten sonra, dün yapılması planlanan duruşmayı yapmama kararı aldı. Pazartesi günü gerçekleştirilen duruşmada, Sufyan Ayari, sorulan soruların bazılarına cevap vermeyi reddetti. Salah Abdüsselam ise, mahkeme ile işbirliği yapmayı ve soruları cevaplamayı reddederek sessiz kaldı.

Serbest bırakılmamaları talebinde bulundu

Savcıların haklarında 20 yıl hapis cezası istediği Abdüsselam ve Ayari için Belçika Başsavcısı mahkemeden, hiçbir koşulda erken tahliye hakkı elde edememeleri ve serbest bırakılmamaları talebinde bulundu. Öte yandan, Abdüsselam’ın mahkemede sessiz kalması, mahkemeye katılanları hayal kırıklığına uğratırken, Brüksel’deki duruşmaların başlangıcına yönelik memnuniyetsizliğe sebep oldu. Aynı şekilde mağdurların haklarını savunanlar ve bu dosyada sivil hak talep edenlere göre bu memnuniyetsizliğin başlıca sebebi mahkeme oturum sayılarının az olması.

“Abdüsselam’ın tutumu çok kışkırtıcı”

Paris saldırıları kurbanlarının aileleri için kurulan derneğin başkanı Philippe Duperron, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Abdüsselam’ın duruşması sırasındaki tutumu çok kışkırtıcıydı. Sorulara cevap vermeyi reddetti. Neredeyse Fransız yargısıyla aynı olan Belçika mahkemesiyle işbirliği yapmayı reddetti. Abdüsselam’ın bazı gerçekleri ortaya çıkarmasını ve bize mağdur ailelerinin geleceği için bir umut ışığı vermesini bekliyorduk. Tüm bunlar olurken, Paris’teki bombalı saldırıların davaları henüz başlamadı bile” dedi.

“Mağdur aileler için zorlu bir an”

Sivil hak talep edenleri savunanlardan biri olan Avukat Guillaume Lys, “Bence pek çok sorunun cevabını almaya gelen mağdur aileleri için zorlu bir andı. Talepleri üzerine karar verildiğini ve diğer tarafı Abdüsselam’ın asgari onurla uğraşmasını ve gerçeği söylemesini umduğunu düşünüyorum. Diğer tarafta şeref yoksunu Salah Abdeslam’ın gerçeği söylemesini umuyorlardı” açıklamasında bulundu.

Sven Mary, Abdüsselam’ın avukatı olarak görevlendirildi

Brüksel mahkemesi, Fas kökenli Abdüsselam’ın Brüksel yakınlarında, polise ateş açılması ile ilgili Tunuslu Sufyan Ayari’nin de yargılandığı duruşmayı perşembe gününe erteleme kararı aldı. Pazartesi günü başlayan duruşmaların dün devam etmesi gerekiyordu. Ancak mahkeme, öğleden sonraki oturumda sivil hak savunucularını dinledikten sonra Perşembe günü, sivil hakları talep edenleri dinleyerek duruşmaları devam ettirme kararı aldı. Öte yandan Belçikalı avukat Sven Mary yeniden Salah Abdüsselam’ın avukatı olarak görevlendirildi.

Savcılar hapis talebinde bulundu

Önceki gün yapılan mahkeme oturumunda, savcılar, Abdüsselam ve Ayari hakkında hapis cezası talebinde bulundular. Başsavcı Kathleen Grosjean, her iki sanığın terör çerçevesinde cinayete teşebbüsten yargılanması gerektiğini düşündüğünü belirterek, polislerden hiç birini öldürememiş olmalarının da büyük bir şans olduğunu sözlerine ekledi. Başsavcı Grosjean, “Belçika’nın tanık olduğu, Paris saldırıları ve terör örgütü üyeleri tarafından gerçekleştirilen diğer eylemlerin ardından vatandaşlarının yaşadığı zor dönem ve terörle karşı karşıya kalması yeterlidir. Abdüsselam ve Ayari’nin cezalarının ilk 13 yılında, hiçbir koşulda erken tahliye fırsatı verilmemesini talep ediyorum” şeklinde konuştu.

Öldürmek amaçlı ateş açtılar

Sivil hak savunucularından Avukat Guillaume Lys, daha sonra silahlı saldırıda yaralanan beş polis memuruyla konuştu. Avukat, Sufyan Ayari’nin polis memurlarının Abdüsselam’la saklandığı eve gelmesinin beklenmedik bir durum olduğu yönündeki ifadelerini açık bir şekilde reddetti. Daha önce Ayari ve Usame Kerim adlı bir başka şahsın polise verdikleri ifadelerde, polisin her an eve gelmelerini beklediklerini söylediğini belirten avukat, evin içindekilerin polise öldürmek amacıyla ateş açtıklarına dikkat çekti.

Polise ateş açıp kaçtılar

Belçika ve Fransız polisi, Brüksel’deki bir apartmana Paris saldırılarını gerçekleştiren intihar bombacısını bulmak amacıyla düzenledikleri baskın sırasında ateş altında kaldılar. Çatışmada bir kişi öldürülürken, Abdüsselam ve Ayari olay yerinden kaçtılar. Ancak birkaç gün sonra Abdeslam ailesinin yaşadığı Molanbeek bölgesinde gözaltına alındılar. Üç saldırgan, havalimanında ve Avrupa Birliği genel merkezine yakın bir metro durağında üzerlerindeki bombaları patlatarak kendileri ile 32 kişinin daha ölümüne ve en az 300 kişinin yaralanmasına neden olmuşlardı.

Gizlice cezaevine götürüldü

Belçika’daki duruşmalar başlamadan önce Salah Abdüsselam, başkent Brüksel’de görülecek duruşmaların ilk günü tam bir gizlilik içinde Fransa’daki cezaevinden Belçika sınırının yakınındaki bir cezaevine gönderildi. Abdüsselam’ın gönderildiği korunaklı cezaevi, Paris’e 300, Brüksel’deki mahkeme salonuna 150 kilometre uzaklıkta, Belçika sınırında bulunuyor.

130 kişinin öldüğü davaya Fransız yargısı bakacak

Belçika’daki polise ateş açılması ile ilgili görülen mahkemede, Kasım 2015’te Paris’te gerçekleştirilen ve Abdüsselam’ın sağ kurtulduğu 130 kişinin öldüğü bombalı saldırılara değinilmeyecek. Bu dosya ile ilgili dava Fransız yargısı tarafından görülecek.