Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paris saldırılarının faillerine yardım etmekle suçlanan Bendaoud beraat etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris 16. Asliye Ceza Mahkemesi, 13 Kasım 2015’te Paris’te gerçekleşen saldırıların faillerinden ikisine yataklık etmekle suçlanan ve savcılık tarafından hakkında dört yıl hapis cezası istenen Jawad Bendaoud hakkında beraat kararı verdi.

Mahkeme Başkanı Isabelle Prevost-Desprez, “Jawad Bendaoud’un teröristlere yardım ve yataklık ettiği ispatlanamamıştır” ifadelerini kullandı. Kararın ardından sanık ellerini sevinçle havaya kaldırarak avukatları tebrik etti. Üç silahlı grup tarafından gerçekleştirilen saldırılarla ilgili duruşmanın ilki verilen kararla sonuçlanmış oldu.

Başkent Paris ve doğusundaki Saint-Denis’te gerçekleştirilen saldırılarda en az 130 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Dava, 700’ün üzerinde jüri üyesi ve altısı savunma olmak üzere 100’den fazla avukat ve geniş bir basın mensubunun katılımıyla gerçekleştirildi. Sanıkların olağandışı ifadeleri salonda kahkaha seslerinin yankılanmasına sebep olurken saldırı kurbanlarının konuşmaları sırasında duygusal anlar yaşandı. Jawad Bendaoud, DEAŞ’a üye kazandırmak ve  saldırıların sanıklarını saklama suçlamasıyla yargılanıyordu.

Eski bir uyuşturucu satıcısı olan 31 yaşındaki Bendaoud, saldırıyı düzenlediğinden şüphelenilen terörist Abdelhamid Abaaoud ve Chakib Akrouh’a saldırıların ardından Saint-Denis’teki bir apartmanda saklanmalarına yardım ettiği gerekçesiyle altı yıl hapis cezası istemiyle yargılandı. İki terörist, 17 Kasım akşamı apartman dairesine geldi. Ertesi sabah erken saatlerde terörle mücadele polisi tarafından gerçekleştirilen operasyonda önce Hasna Ait Boulahcen, ardından da Abaaoud ve Akrouh öldürüldü. Bendaoud, olaydan kısa süre sonra Fransız Haber Ajansı (AFP) ve BFM TV’ye yaptığı açıklamaların ardından tutuklanmıştı. 18 Kasım 2015’ten bu yana Abaaoud ve Akrouh’un saldırıların faili olduğunu bilmediği yönünde ifade veren Bendaoud suçlamaları reddetti. Bendaoud, 24 Ocak’ta başlayan duruşmada “Terörist olduklarını bilmiyordum. 150 bin euro karşılığında bile teröristlere rıza göstermedim” diye konuştu.

Teröristleri saklamakla suçlanan Bendaoud’un arkadaşı Muhammed Soumah mahkemede, “Ben terör kapsamında değil ama hırsızlık ve adi suç kategorisinde olabilirim” ifadelerini kullandı. Soumah, aşırılık yanlılarını gizleyebileceği bir daire arayan Hasna Ait Boulahcen ile Jawad Bendaoud arasında arabuluculuk yapmıştı.

Sanıkların ifadelerinden ikna olan savcı Nicolas Le Bris yaptığı açıklamada, “Sanıkların saldırılara karıştıklarına dair elimizde yeterli kanıt yok. Bendaoud ve Soumah teröristlere yardım ettiklerini bilmiyor olabilirler” dedi. Savcılar, sanıkların dört yıl hapis cezası istemiyle tutukluluk hallerinin devam etmesi talebinde bulundu.

Mahkemede en ağır ceza, ‘terör suçunu ihbar etmemek’ suçlamasıyla yargılanan üçüncü tutuklu Youssef Ait Boulahcen’a verildi. Hasna Ait Boulahcen’in kardeşi olan Youssef Ait Boulahcen, Abdelhamid Abaaoud’un akrabası. Youssef Ait Boulahcen 5 yıl hapis cezası istemiyle yargılandı.

Savcı, Youssef Ait Boulahcen’in ‘yeni bir saldırı planı hazırlayan Abdelhamid Abaaoud’un saldırı planını gizlemeye’ çalıştığını iddia etti. Bununla birlikte sanık, DEAŞ terör örgütü tarafından benimsenen ‘imha ideolojisi’ ile bağlantılı olduğunu reddetti. Ait Boulahcen, “Fransa kanunlarına tamamen bağlıyım. Çalışıyorum ve vergi ödüyorum. Evet, Abdelhamid Abaaoud benim akrabam. Ancak bu benim suçum değil” diye konuştu. Avukatları üç sanık için de beraat talebinde bulundu.