Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paris saldırısının faili Çeçenistan kökenli çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

1997 yılında Rusya’da doğan Çeçen Khamzat Azimov, 2010 yılında ailesi ile birlikte Fransa’ya yerleşti. Fransa’nın kuzeydoğusundaki Strazburg şehrinde üniversite eğitimini tamamlamasının ardından Fransız vatandaşlığına geçen Azimov, Strazburg’da mülteci ailesiyle birlikte Çeçen çoğunluğa sahip bir mahallede taşındı.

Azimov’un, 2016’dan bu yana Fransız terörle mücadele polisinin, radikalleşme eğiliminde olan şüphelileri izlediği “S Fişi” adlı güvenlik fişinde kayıtlı olduğu da ortaya çıktı. Nitekim Azimov’un, dün de bir yıl önce soruşturmasını yürüten güvenlik birimleri tarafından ifade çağrıldığı belirtildi. Ancak Khamzat Azimov, geçtiğimiz Cumartesi günü şehir merkezindeki Opera Caddesi’nde yoldan geçenlere bıçakla saldırıda bulundu. Terörün Paris sokaklarında tekrar belirdiğini gösteren saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti, ikisi kadın olmak üzere 4 kişi de yaralandı. Görgü tanıkları tarafından aktarılana göre, elinde bıçak bulunduran saldırgan, Allahu Ekber diye bağırıyordu. Azimov’un bir polis tarafından vurularak da öldürüldüğü ifade edildi.

DEAŞ’ın resmi propaganda aracı Amak sitesinden yapılan açıklamada saldırı üstlenilirken, saldırının DEAŞ’ın savaş içerisinde bulunduğu koalisyon devletlerinden “intikam” alma amacıyla gerçekleştirildiği belirtildi. Ancak güvenlik birimleri tarafından saldırıya dair soruşturma ise hala devam ediyor. Öte yandan saldırı sonrasında Azimov’un babası ve annesinin soruşturulmak üzere gözaltına alındığı duyuruldu. Saldırganın ‘tek başına mı, yoksa talimat alarak mı’ harekete geçtiği, Suriye ve Irak’taki DEAŞ örgütü ile herhangi bir ilişkisi olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

Soruşturmayı Paris anti-terör savcılığı üstlendi

Paris Savcısı François Molins, pek çok görgü tanığının saldırganın “Allahuekber” diyerek bağırdığını ve Avrupa şehirlerinde düzenlenen saldırılar gibi eylem sırasında bıçak kullandığını göz önünde bulundurarak terör saldırısı olduğu yönündeki şüphelerin öne çıktığını söyledi. Soruşturmayı Paris anti-terör savcılığı üstlendi.

Azimov’un eşi 2016 yılında Suriye’de DEAŞ saflarında çatışan bir kişi ile irtibatı kurması nedeniyle radikalleşme şüphesiyle polise ifade vermiş. Aktarılana göre, DEAŞ ve Nusra ile bağlantılı terör eylemlerine tanık olan Avrupa ülkeleri arasında yer alan Fransa’da, gerçekleşen terör eylemleri sırasında 240’dan fazla kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralandı. Fransa’da 2015 yılında Paris terör saldırıları sebebiyle uygulanmaya başlanan ve tam 6 kez uzatılan OHAL, Kasım 2017’de kaldırıldı.

“Fransa, bir kez daha kan ile bedel ödedi”

Öte yandan saldırının ardından Fransız yetkililer ve siyasetçiler tarafından da çeşitli açıklamalar yapıldı. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, saldırıyı kınarken, suçlunun etkisiz hale getirildiğini vurguladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Twitter hesabı aracılığıyla, “Fransa, bir kez daha kan ile bedel ödedi, ancak özgürlük düşmanlarına teslim olmayacağız” ifadelerine yer verdi. Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb da yaptığı açıklamada, “Polisin soğukkanlı müdahalesi, saldırganı etkisiz hale getirdi” diyerek, genelkurmay başkanlığında acil toplantı düzenleme çağrısı yaptı.

DEAŞ, varlığını hala koruyor

Fransız yetkililer, ülkedeki terör tehdidi seviyesinin hala yüksek olduğunu, DEAŞ’ın Irak ve Suriye’de yaşadığı kayıpların, örgütün varlığının tamamen sonlandığı anlamına gelmediğini ifade etti. Fransa Parlamento Başkanı François de Rugy ise terör tehdidi konusunda “sıfır derecesinin” mevcut olmadığını vurguladı. Fransız senatör ve terör ağlarını araştıran komisyonun eş başkanı Nathalie Goulet de Orta Asya ülkelerini “terör yuvası” olarak nitelendirdi.

“Tüm sorumluluk Fransa’nın”

Öte yandan Rusya Federasyonu içindeki özerk Çeçenistan Cumhuriyeti’nin Başkanı Ramazan Kadirov, saldırıdan Fransa’yı sorumlu tuttu. Saldırganın isminin Khamzat Azimov olduğunu duyuran Kadirov, şahsın 14 yaşında Fransız vatandaşı olmadan önce Rus pasaportu aldığını söyledi. Kadirov, Telegram uygulaması üzerinden yaptığı açıklamada “Khamzat Azimov’un suç yolunu seçmiş olmasında tüm sorumluluğun Fransız makamlarında olduğunu belirtmenin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Çeçenistan’da doğmuş olabilir ama Fransız toplumu içinde yetişti; kişiliğini, görüşlerini ve inançlarını oluşturdu” diyen Kadirov “Çocukluğunu ve yetişkinliğini Çeçenistan’da geçirmiş olsaydı eminim Khamzat ’nın kaderi farklı olurdu” ifadelerini kullandı.