Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paris: Suriye’de kırmızı çizgi aşılırsa operasyon tekrar gündeme gelir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian ve Savunma Bakanı Florence Parly, ABD ve İngiltere’yle Suriye’ye düzenledikleri askeri operasyonun ardından ortak açıklama yaptı. Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Suriye’de hedefe ulaşıldığını, bu aşamada yeni bir saldırının gündemde olmadığını, ancak kimyasal silahlar kullanılırsa opersayon tekrar gündeme gelir.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye’de hedefe ulaşıldığını, Esed rejiminin kimyasal kapasitesinin önemli bir bölümünün yok edildiğini ve bu aşamada yeni bir saldırının gündemde olmadığını açıkladı.

Le Drian, BFMTV kanalında katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu.
Suriye’de Esed rejimine ait kimyasal hedeflerin daha önceden belirlendiğini ve bunlarla ilgili çalışmaların yapıldığını aktaran Le Drian, “Belirlenen hedeflere ulaşıldı. Esed rejiminin kimyasal varlığının önemli bir kısmı yok edildi.” dedi.

Le Drian, dün geceki operasyonun tek aşamalı bir saldırı olduğunu ve bu aşamada devamının gündemde olmadığını dile getirirken, ancak “Fransa tarafından belirlenen kırmızı çizginin yeniden aşılması durumunda” yeni saldırıların gündeme geleceğini kaydetti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye rejimine yönelik dün geceki saldırısı kapsamında başkent Şam yakınında bir kimyasal silah araştırma merkezi, Humus’un batısında yer alan bir kimyasal silah deposu ile kimyasal silahlarla ilişkili bir komuta merkezinin vurulduğu bildirilmişti.
Fransa, Akdeniz’deki savaş gemisinden atılan füzeler ve Fransa’daki hava üslerinden kalkan Rafale tipi uçaklarla operasyona katılmıştı.

“Deniz ve havadan vurduk”

Savunma Bakanı Florence Parly de, “Bu sabah Cumhurbaşkanı’n talimatıyla, ABD ve İngiltere’yle operasyon yaptık. Bu operasyon Suriye’nin kaçak kimyasal silah merkezlerini ve üretim merkezlerini hedef aldı. Amaç çok basit, rejimin yeniden kimyasal silah kullanmasını engellemek. Deniz ve Hava kuvvetlerinin olanakları kullanıldı. Çok misyonlu savaş gemisinden ve Fransa’nın çok sayıdaki hava üssünden harekete geçildi. Müttefiklerimizle uyum içinde seyir füzeleri kullanıldı” dedi.

“Rusya’yı uyardık”

Fransa’nın çatışma aramadığını ve bölgede askeri tırmanışı reddettiklerini dile getiren Savunma Bakanı Parly, “Bu nedenle müttefiklerimizle birlikte önceden Rusya’yı uyardık” dedi. Fransa’nın hızla IŞİD ile mücadeleye yeniden odaklanacağını da vurgulayan Parly, hemen her gece görüştükleri Amerikan ve İngiliz meslektaşlarına ve “son derece karmaşık bir operasyonu başarıyla gerçekleştiren Fransız ordusuna” teşekkür etti.