Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron, Paris’te Hariri ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Lübnan başbakanlığı görevinden istifasını açıklayan Saad Hariri‘yi kabul etti.

Elysee Sarayı’nda gerçekleşen kabul basına kapalı gerçekleşti. Macron ve Hariri‘nin görüşmesinin ardından Hariri‘nin eşi ve oğlu Elysee Sarayı’na geldi. Macron, Hariri ve ailesiyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Hariri, çarşamba günü Lübnan’a dönecek

Lübnan Cumhurbaşkanlığı, 4 Kasım günü, Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da görevinden istifa ettikten sonra henüz ülkeye dönmeyen Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri’nin, önümüzdeki çarşamba günü Beyrut’a döneceğini açıkladı.
Cumhurbaşkanlığı’nın resmi twitter sayfasında, bugün yayınlanan açıklamada, Hariri’nin, 22 Kasım Çarşamba günü düzenlenecek ‘Lübnan Bağımsızlık Günü’ törenlerine katılmak üzere Beyrut’a döneceği bildirildi.

Bağımsızlık törenlerine katılacak

Açıklamada, “Saad el-Hariri, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile yaptığı telefon görüşmesinde, kendisine, 22 Kasım Çarşamba günü düzenlenecek Bağımsızlık Günü törenlerine katılmak üzere Beyrut’a geleceğini bildirmiştir” denildi.

Lübnan Eski Başbakanı Saad el-Hariri, bugün, Fransa’nın Başkenti Paris’e gitmişti. Hariri’ye yakın kaynaklar ve el-Mustakbel televizyonu, Hariri’nin Paris’te, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme yapacağını ifade etmişti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan, Hariri’nin başkanlığını yaptığı el-Mustakbel Partisi’nin Meclis Grup Başkanvekili İkab Sakr, “Hariri, Fransa ziyaretinden sonra Beyrut’a dönmeden küçük bir Arap ülkeleri turu gerçekleştirecek” ifadelerini kullandı.

Hariri’den Alman Bakan Gabriel’e cevap

Öte yandan, Hariri, Paris seyahati öncesi, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in, kendisinin Suudi Arabistan’da zorla alıkonulduğuna dair sarf ettiği sözlere cevap verdi.

Sosyal medya ağı twitter hesabı aracılığıyla bir açıklama yapan Hariri, Paris’e gitmek üzere yola çıktığını belirterek, Suudi Arabistan’da bulunma sebebinin, Lübnan’daki durum ve Lübnan’ın Arap coğrafyasıyla ilişkilerine dair istişarelerde bulunmak olduğunu söyledi.

Hariri, açıklamasında, “Suudi Arabistan’da bir takım istişareler gerçekleştirmek için bulunuyorum. Benim ve ailemin burada bulunmasına dair ortaya atılan iddialar, sadece spekülasyondan ibaret” ifadelerini kullandı.
Lübnan’ın Eski Başbakanı Saad el-Hariri’nin, 4 Kasım günü, Riyad’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret esnasında sürpriz bir şekilde görevinden istifa ettiğini açıklaması, Lübnan’da siyasi bir krize sebep olmuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise dün, İsveç’in Göteborg kentinde yaptığı açıklamada, “Hariri, önümüzdeki haftalarda ülkesine dönmeyi düşünüyor” demişti.