Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paris’in banliyösünde bomba yüklü bir araç ele geçirildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız güvenlik güçleri, yürüttüğü incelemeler sonucunda Sarcelles banliyösünde bomba yüklü bir araç ele geçirdi. Açıklamalar, patlayıcıların hangi amaçla yapıldığına dair henüz bir bilgi olmadığı yönünde.

Fransız jandarmasının salı akşamı Paris’in kuzeyindeki Sarcelles’deki bir alışveriş merkezinin otoparkında bomba yüklü araç tespit ettiği duyuruldu. Le Paris gazetesinin haberine göre araç salı günü öğleden sonra başlayan incelemeler sonucu bulundu.

Şarku’l Avsat’ın ilgili kaynaklardan edindiği bilgilere göre Fransız polislerin bir yakıt istasyonunda güvenlik kontrolü yapmak istemesi üzerine şüpheliler Sarcelles’e doğru kaçmaya başladı.

Fransız polisinin de katıldığı takip sırasında araç bir alışveriş merkezinin yer altı otoparkına girdi, içindeki şüpheliler kaçtı.

Bir polis kaynağı, sahte plakalı araçtaki kutuda 6 adet patlayıcı bulunduğunu ifade etti. Bombalar, aracın etrafına güvenlik koridoru çekilmesinin ardından araçtan çıkarıldı. Pontoise’deki Başsavcı Vekili, AFP’ye yaptığı açıklamada “Patlayıcının hangi amaçla kullanılmak için yapıldığına dair henüz bir delilimiz yok” diyerek konuya ilişkin emre itaatsizlik ve patlayıcı bulundurma suçlamalarıyla soruşturma açılacağını ifade etti.

Irak’ta DEAŞ davası

Bağdat’taki bir mahkeme El-Hasan Gaybudic adlı şahısı yasadışı yollarla Irak topraklarına girme suçlamasıyla bir yıl hapis cezasına çarptırdı. Yargı kaynaklarına göre Gaybudic, söz konusu karardan bir gün sonra Merkez Ceza Mahkemesi’nde de DEAŞ üyesi olmakla suçlandı.

Avukat istemeyen 58 yaşındaki Gaybudic’in Bağdat’taki ceza mahkemesinde DEAŞ’a bağlı olmakla suçlanan 3 Fransız vatandaşından biri olduğu belirtildi.

Bağdat Ceza Mahkemesi, 1 Haziran’da 27 yaşındaki Melina Boughedir’i yasadışı yollarla Irak’a girmekten 7 ay hapis cezasına çarptırmış, ardından da ‘cihatçı’ olma suçlamasıyla Irak kanunlarına göre 20 yıl müebbet hapis cezası vermişti. Benzer bir karar 2 ay önce DEAŞ’a bağlı olmakla yargılanan 29 yaşındaki Djamila Boutoutao hakkında da verilmişti. Yetkililere göre Irak ve Suriye sınırında DEAŞ’a bağlı olmakla suçlanan ve gözaltına tutulan onlarca Fransız vatandaşı ve küçük çocuk var..

Bu yılın başından bu yana çoğunluğu Türkiye ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinden olan 300’den fazla radikal idam ya da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.