Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paris’te gündem Pakistan’ın terör listesine dahil edilip edilmeyeceği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan, Paris’te yapılacak toplantısı sırasında Mali Eylem Görev Gücü’ne iç durumunu sunma kararı aldı. Aynı şekilde ABD ve İngiltere’nin de katılımıyla bugün Paris’te düzenlenecek Mali Eylem Görev Gücü (FATF) toplantısında, Pakistan’ın “teröre finans sağlayan ülkeler” listesine alınıp alınmayacağı üzerinde durulacak. Bu bağlamda Pakistanlı yetkililer, toplantı sırasında Almanya ve Fransa’nın ülkenin “terör finansörleri” listesine eklenmesi hususunda ana destekçi olmalarına dair endişeli.

Diğer taraftan finans ve bankacılık sektörlerinin bu karar neticesinde Pakistan’a uygulanacak yaptırımlardan en fazla etkilenen sektörler arasında olması bekleniyor.

Pakistanlı uzmanlar, ülkenin bu listeye alınması durumunda Pakistan ve uluslararası toplum arasındaki finansal ve bankacılık faaliyetlerinin sıkı bir şekilde takip edileceğini kaydetti.

Yetkililer tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, yerel yasa yürütme makamlarının, birimlerin ve Pakistan’ın ‘para aklama ve teröre finans sağlama tehditlerini inceleme’ ile ilgili kuruluşların çabalarını güçlendirmek üzere bir Mali Kontrol Birimi oluşturduğunu söyledi. Yetkililer, Mali Kontrol Birimi’nin Federal Soruşturma Komisyonu ve terörle mücadele polisi ile koordinasyon dahilinde birçok yasa dışı transferi takip ettiğini açıkladı. Bu bağlamda yetkililer, “Bu durum terörle mücadele ulusal komisyonunun yayınladığı rakamlarla kıyaslanabilir. Zira bu faaliyetler arasında takip edilen transfer sayısı 777’ye ulaştı ve 1060 suçlu yakalandı. Operasyonlar sırasında 1 milyon 320 bin 705 Pakistan rupisi ele geçirildi” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan belirtilene göre, ulusal eylem planı kapsamında Pakistan’da, terörle mücadele polisine bağlı olarak terör finansmanları ile mücadele amaçlı birimler kuruldu.

Pakistan’da ülkenin terör finansmanlarını kontrol etmeye çalışan iki cephe bulunmakta. Bu bağlamda ilk cephe, BM tarafından terörist olarak sınıflandırılan ve ülke içinde aktif olan grup ve bireylere dair faaliyet göstermekte. Zira bu grupların Pakistan ekonomisinin ve bankacılık sektörünün gayri resmi faaliyet alanlarından yararlandığı ifade edildi. İkinci cephe ise, El Kaide, Taliban ve DEAŞ gibi büyük silahlı gruplarla mücadele… Bu kapsamda ulusal eylem planıyla koordineli olarak yolsuzluğa karşı askeri operasyonların düzenlendiği kaydedildi.

Pakistan Maliye Bakanı Rana Muhammed Efdal, 15 Şubat’ta Senato’da düzenlenen bir toplantı sırasında, Pakistan’ın FATF düzenlemelerine uygun olarak tehlikeli grupların mallarına el koymak için önemli adımlar attığını söyledi. Bakan, ülkenin terör listesine alınması kararının Pakistan’daki yatırımları ve devam etmekte olan kalkınma projelerini olumsuz etkileyeceğini de belirtti. Efdal ayrıca, ABD’nin bu yöndeki adımlarının ardından Karaçi Menkul Kıymetler mali piyasasında gerileme yaşandığına dikkati çekti.

Öte yandan Pencap eyalet hükümetinin, bölgede faaliyet gösteren “Tebliğ Cemaati” ve “Felah” kuruluşuna ait taşınır ve taşınmaz tüm mallara el koymaya başladığı belirtildi. Yapılan açıklamaya göre, bu adım 1997 yılında yayınlanan terörle mücadele yasasının Şubat ayının başlarında değiştirilmesinin ardından atıldı.