Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Paris’teki bıçaklı saldırı ülkede yeni bir tartışma başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’nın başkenti Paris’te, ailesiyle birlikte yaşayan Çeçen asıllı Hamza Azimov, Cumartesi günü kentin merkezi bölgesinde sivillere bıçakla saldırıda bulunarak 1 kişinin ölümüne 4 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu. Azimov’un ebeveyni uzun yıllar yaşadıkları Strasburg’dayken polis tarafından sorgulanmış, kendisi de Fransız polisinin tehlikeli kişiler listesine eklenerek takibe alınmıştı. Yapılan incelemelerin ardından saldırıya ilişkin şahıslara yönelik teknik çalışmalar ise hala çözüme kavuşmuş değil.

Fransız polisi, saldırının ertesi günü Azimov’un Paris’te yaşadığı ev ile arkadaşı Abdulhakim’in Strasburg’daki evine baskın yaparak bilgisayar ve cep telefonlarına el koydu. Evlerde çeşitli incelemelerde bulunan polis, Azimov ve Abdulhakim’in kişisel cep telefonlarına ulaşılamadığını bildirdi.

Eşiyle birlikte sorguya alındı

Saldırının bir diğer faili olan 20 yaşındaki Abdulhakim’in önemi ise Azimov ile DEAŞ terör örgütü arasındaki bağlantıyı sağlamasıydı. Azimov’un eşi İnes Hamza, geçtiğimiz yıl DEAŞ’a katılmak üzere Suriye’ye gitmek istemiş ancak başarısız olunca eşiyle birlikte terörle mücadele ekiplerince sorguya alınmıştı.

Fransız Polisi, Azimov ve Abdulhakim’i uzun bir süre önceden “S” listesi olarak bilinen Fransa ve Fransız vatandaşlarına tehlike arz eden kişiler listesine eklemişti. Terörle kesin bağlantısı olmadığı ve henüz herhangi bir suç işlemediği gerekçesiyle sıkı takibe alınmayan Abdulhakim, listede “Suç işlemesi muhtemel önemli hedef” olarak işaretlenenler arasındaydı. Hatta bu yüzden, Strasburg’dan Paris’teki terörle mücadele şubesine getirilerek sorguya alınmıştı.

Sızdırılan sorgu kayıtlarına göre, Abdulhakim, Fransız polisine verdiği ifadesinde kendisini “Ilımlı bir Müslüman” olarak nitelemiş ve uzun zamandır Azimov ile iletişiminin kesildiğini iddia etmişti.

Fransa’da, terörle mücadele tartışması

Azimov ve Abdulhakim’in Fransız polisi tarafından hazırlanan “Tehlikeli kişiler” ve “Suç işlemesi muhtemel önemli bir hedef” listelerine kaydedilmesine rağmen Paris’in ortasında saldırı gerçekleştirmesi, üstelik DEAŞ terör örgütünün de bu saldırıyı üstlenmesi, Fransa’daki terörle mücadele çalışmaları etrafındaki tartışmaları alevlendirdi.

Fransa Cumhuriyet Partisi Başkanı Laurent Wauquiez, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştirerek, “Söz yerine fiil” istediğini dile getirdi. Wauquiez’e destek veren Fransa’daki aşırı sağın lideri Marine Le Pen, polis tarafından hazırlanan söz konusu listelerin hiçbir işe yaramadığını ve 2015 yılından bu yana Fransa’da terör saldırıları gerçekleştirenlerin neredeyse tamamının bu listelerde yer almalarına rağmen saldırıları gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

Le Pen’e cevap veren Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Grievaux, muhalefetin iddiasının aksine bu listelerin büyük önem arz ettiğini ifade ederek, “Güvenlik güçleri, bugüne kadar söz konusu listeler sayesinde 23 terör girişimini engelledi” dedi.

Tartışmalar basına da yansıdı

Azimov ve Abdulhakim’in bıçaklı saldırı eylemi, Fransız basınında da polisin aldığı önlemlerin tartışılmasına sebep oldu. Sağ yönelimli Valeur Actuelles dergisi, yayınladığı analiz haberde, “Tehlikeli kişiler listesinde ismi olanlar neden elini kolunu sallaya sallaya gezebiliyor” sorusunu sordu. Fransa’da meydana gelen son saldırının Fransız güvenlik güçlerinin yetersizliğini ortaya koyduğunu iddia ederek, Fransızları koruyacak sağlam önlemler alınması çağrısı yapan dergi, göçmenlerin ülkeden kovulması gerektiğini savundu.

Dergide yayınlanan haberde, “Fransa’dan bundan sonra meydana gelecek her terör saldırısının sorumlusu yeterli önlemi alamayan güvenlik birimleridir” denildi.

La Figaro, Çeçen göçmenlere dikkat çekti

Ünlü Fransız gazetesi La Figaro, saldırganın Çeçen asıllı olmasının sürpriz olmadığını belirterek bu saldırının aynı zamanda Çeçenlerin karıştığı ilk saldırı da olmadığını belirtti.

Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde bulunan Çeçen göçmenlere dair kapsamlı bir dosya haber hazırlayan La Figaro, Çeçenlerin sadece Fransa’da değil, Çeçenistan, Afganistan, Suriye ve Irak’ta da radikal örgütlerin içinde yer aldığına dikkat çekti.

Habere göre, Fransız yargısı, ülkede bulunan Çeçen göçmenleri siyasi sığınmacı sıfatına sahip olması nedeniyle yeterince takibe alamıyor. Zira 2004 yılında Fransa’ya sığınan Azimov ve ailesinin de durumu bundan ibaretken Azimov’un annesi 2010 yılında Fransız vatandaşlığı bile aldı.