Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Parsons Green İstasyonu’ndaki patlamada faciadan dönülmüş | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz Savcılığı’ndan dün yapılan açıklamada Eylül ayında Londra’daki Parsons Green İstasyonu’nda patlayan bombanın büyük çapta ölümler meydana gelmesine yönelik tasarlandığını bildirildi.

Londra’daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada suçlamalar iddia makamı tarafından Iraklı sığınmacı 18 yaşındaki Ahmed Hassan’nın jüri tarafından değerlendirilmesi sırasında dile getirildi. Sanık tüm suçlamaları reddetti.

BBC’de yer alan haberde, dava sırasında iddia makamının Parsons Green İstasyonu’nda trene binen yolcuların, vagonlardan birinde yaşanan patlama sonucu oluşan alev nedeniyle korku ve panik içerisinde kaçtıkları belirtildi. Patlamanın 30 kişinin yaralanmasına neden olduğunu bilgisi yer aldı.

Haberde Savcı Alison Morgan’ın jüriye Iraklı sığınmacı Hasan’ın istasyonun en yoğun olduğu saatte, büyük çapta kayba yol açmak için hazırladığı bombayı çivi, tornavida ve küçük bıçak gibi kesici aletlerle doldurduğunu söylediği aktarıldı. Kısmen patladığında büyük bir alev topu oluşturan bombanın yerleştirildiği vagonda 93 kişinin olduğunu belirten Morgan’ın yolcuların çok şanslı olduğunu çünkü bombanın hedeflendiği gibi tamamen patlamadığı bilgisini verdiği belirtildi.

Ekim 2015’te bir kamyonun kasasına sığınarak İngiltere’ye giriş yapan ve sığınma talebinde bulunan Hasan, patlamadan hemen önce Parsons Green İstasyonu’ndan kaçmıştı. Ancak ertesi gün güvenlik güçleri tarafından İngiltere’deki Dover Limanı’nda yakalanmıştı.