Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pekin, Güney Çin Denizi’nde yaptığı üç yapay adaya füze mi yerleştiriyor? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD medyası, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki Vietnam ve Filipinler ile tartışmalı olan üç adada egemenliğini güçlendirmesini sağlayacak füzeleri yerleştirdiğini aktardı.

CNBC-e’nin CIA’e yakın kaynaklardan aktardığına göre, Çin Halk Cumhuriyeti ordusu adalarda son 30 gün içinde uçaksavar ve savunma ekipmanlarını kurmuştu. Bu bilgi doğrulanırsa Güney Çin Denizi’ni çevreleyen ülkeler arasında gerginlik yeniden artabilir.

AFP’nin bildirdiğine göre, Pekin yönetimi bölgedeki sivil tesisleri ve askeri uçakları alabilecek pistleri önceden kurdu.

CNBC-e, Çin füzelerinin, Vietnam’ın doğusunda, Filipinler’in batısında bulunan Güney Çin Denizi’ndeki Spratly Adalarında yerleştirildiğini iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise yaptığı açıklamada haberler hakkında olumlu ya da olumsuz yorum yapmaktan kaçındı.

Hua Çunying, “Çin’in ulusal topraklarını savunmak için gerekli tesisler de dahil olmak üzere Spratly Adalarının barışçıl inşasına yönelik çalışmalar, Çin’in egemenliğini ve güvenliğini koruma amaçlıdır” dedi.

Sözcü, bir basın toplantısına yaptığı açıklamada, “Bu egemenliği ihlal etme niyetinde olmayanların endişelenmemeleri gerekir” ifadelerini kullandı.

2016 yılında, Filipinler’in başvurduğu Lahey’deki Daimi Tahkim Mahkemesi, Güney Çin Denizi’nde Pekin’in tarihi bir hakkı bulunmadığını belirtti ancak Pekin, bu tahkimi reddetti.

Kıyı ülkelerini egemenlik tartışmaları nedeniyle karşı karşıya getiren uluslararası sularda Çin ile Filipinler’in yanı sıra Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan da hak iddia ediyor.

Çin, 1947’de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yüzde 80’i üzerinde hak iddiasında bulunuyor.

Pekin’in, tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu üsleri silahlandırdığı iddiaları, bölge ülkeleri ile arasında gerginliğe sebep oluyor.