Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pekin, Washington ile ticaret savaşı istemediğini duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ile Çin arasındaki vergi gerilimi sürüyor. Pekin yönetimi, ürünlerin ithaline konulan vergilerle başlatılan savaşın kazananı olmayacağı uyarısında bulundu.

Çin Başbakanı Li Keçiang bugün, ülkesinin ABD ile devam eden ticaret sorunlarını çözmek istediğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Keçinyang, Avrupalı liderlerle gerçekleştirdiği zirvenin oturum aralarında yaptığı açıklamada “Çin, ABD ile bir ticaret savaşı istemiyor. Ticaret savaşının kazananı olmaz. Sorunları çözmek için çalışmak ABD’nin ve Çin’in insiyatifindedir.” dedi.

Kaçiang, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bugün yaptığı toplantı sonrasında da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Çin Başbakanı, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) reformuna ve Avrupa Birliği ile birlikte serbest ticaretin korunmasına destek vereceğini söyledi.

Keçiang, ABD’nin Çin’in dünya ekonomisine zarar verdiğine ilişkin sözlerinin tersine AB ve Çin’in dünya ticaretindeki istikrarlı güç konumunda olduğunu belirtti. ABD’nin Çin mallarına uyguladığı vergiyle WTO kurallarını ihlal ettiğini vurguladı.

ABD 10 gün önce Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki ürünlere yönelik ek gümrük vergisi uygulamasına resmen başladı.

Washington yönetimi ayrıca Çin’den ithal edilen 200 milyar dolar değerindeki ürünlere de yüzde 10 ek gümrük vergisi getirdi.