Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pence, Kuzey Kore heyeti ile görüşebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 6 gün sürecek Asya temasları öncesinde Alaska’da açıklamalarda bulundu.

Pence, Güney Kore’de düzenlenecek olimpiyat oyunları sırasında ülkede bulunacak Kuzey Kore heyetiyle görüşme ihtimalini göz ardı etmedi. Ancak ziyaretin gündeminde hiçbir toplantı olmadığını vurguladı. Pence, Pyongyang’ın nükleer silah programı nedeniyle ABD ile yaşadığı krizin devam ettiğini ve Kuzey Kore yetkilileriyle ile bir toplantı gerçekleşmesini beklemediğini vurguladı.

Pence “Başkan Trump, her zaman diyaloga inandığını söyledi. Ancak benim bir görüşme talebim olmadı. Neler olacağını göreceğiz” diye konuştu.

Kuzey Kore yetkilileriyle yapılacak olası bir toplantıda askeri tehdide odaklanacağını belirten Pence, “Mesajım, Kuzey Kore’nin kesin olarak nükleer programını ve balistik füze amaçlarını sonlandırmasının gerektiğini söylemek olacak” ifadelerini kullandı.

Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılacak ABD heyetine Pence başkanlık ederken, Kuzey Kore heyetine ise en üst düzey yetkili olan Kuzey Kore Yüksek Halk Meclisi Başkanı Kim Yong-nam liderlik edecek.

Bu, Pence’in Başkan Yardımcısı olarak Güney Kore’yi ikinci ziyareti olacak. Ziyaret, ABD Başkanı Trump’ın Kuzey Kore rejimine diplomasi ve yaptırımlar vasıtasıyla “maksimum baskı uygulama” kararıyla aynı döneme denk geliyor.

Pence’in Olimpiyat’ın açılış törenine katılacağı heyette 2017’de Kuzey Kore’de cezaevinden koma halindeyken serbest bırakılarak ülkesine gönderilen ve kısa süre içinde ölen ABD’li öğrenci Otto Warmbier’in babası Fred Warmbier de yer alacak.

Washington daha önce yaptığı açıklamada Pence’in Güney Kore Kış Olimpiyatları’na katılan Kuzey Koreli yetkilileriyle temasta bulunmayacağını ancak kendisinin nükleer projesinden vazgeçmesini sağlamak için Kim Jong-un’la görüşmek istediğini duyurmuştu.

Güney Kore ve Kuzey Kore, anlaşma müzakereleri için bir zemin olarak görmeleri nedeniyle geçici de olsa düşmanlıklarını bir kenara bırakmış, Pyongyang, Kış Olimpiyatları’na sporculardan oluşan bir heyet göndermeyi kabul etmişti.

Kim Yong-nam, Güney Kore’ye giderken silahsızlandırılmış bölgeyi geçecek. Bu durumun ABD’nin Kuzey Kore ile iletişime geçmek için açılım yaptığının işareti olarak yorumlandı. İsmini vermek istemeyen ABD’li bir yetkili Kuzey Kore’nin bu tavrının açık bir mesaj olduğunu belirtti.

Peru’da düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da Pence’in Kuzey Kore delegasyonundan görüşme çağrısı gelmesi halinde kabul edip etmeyeceğine dair soruyu “Bu göz ardı edilemez” diyerek cevaplandırdı.

Pyongyang ile yaşanan krize diplomatik çözüm bulmak isteyen Bakan, “Başkan Yardımcısı’nın Kış Olimpiyatları’na yaptığı ziyarette Kuzey Kore ile görüşme konusunda fırsat bulup bulamayacağını bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

ABD – Kuzey Köre ilişkileri

ABD’li bir yetkili tarafından Kuzey Kore’ye yapılan son üst düzey ziyaret 2000 yılının ekim ayında gerçekleşmişti. Görüşme, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile eski Kuzey Kore lideri Kim Cong-il arasında gerçekleşmişti.

Birçok ABD Başkanı da daha önce Pyongyang tarafından gözaltına alınan ABD’li gazetecilerin ve öğretmenlerin serbest bırakılmasını sağlamak için Kuzey Kore’ye aracılar göndermişti.

Washington, Kuzey Kore liderinin balistik füze programını sürdürmesini engellemek istiyor. Trump, bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğini defalarca dile getirirken ABD’li yetkililer ise nükleer ve balistik füze denemelerini sürmesi halinde Kuzey Kore’ye askeri seçenek ile uyarıda bulunma söylemini hafifletmek istiyor.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford daha önce yaptığı açıklamada “Eğer Kore Yarımadası’nda çatışırsak bu kötü bir savaş olur” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Pence Asya turuna çıkarken, Dışişleri Bakanı Tillerson ise demokratik reformlar gerçekleştirmesi için Venezuela rejimine baskı yapılması için bölgedeki ülkelerden destek aramak amacıyla Latin Amerika’da temaslarda bulunuyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre Tillerson’ın 6 gün sürecek, Meksika, Arjantin, Peru, Kolombiya ve Jamaika ziyaretlerinde Venezuela’daki durumu ele almak için tüm diplomatik yollar kullanılacak.

Beş yıldır siyasi ve ekonomik krizle mücadele eden Venezuela’da kötü ekonomik koşullar, özgürlüğün kısıtlanması ve demokrasi eksikliği nedeniyle gerilim son aylarda arttı.

Tillerson’ın Latin Amerika ziyaretinin ilk durağı, Washington ile sınıra örülecek duvar konusunda gerginlik yaşanan Meksika’ya gerçekleştirdi. Ardından Venezuela’daki rejim üzerinde baskıyı artırmak için Latin Amerika turunun önemli duraklarından biri olan Kolombiya’ya gitti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Washington’ın Venezuela’ya baskı yapılması amacıyla giriştiği diplomatik çabalarının sonuçlarının şimdilik iyi olduğu belirtildi.