Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pence: Kuzey Kore’ye yönelik en sert yaptırımları yakında açıklayacağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ‘Pyongyang’ın, bu hafta Güney Kore’de yapılacak olan Kış Olimpiyatları’nı istismar etmesine izin verilmemesi gerektiğini’ söyleyerek, Washington’un şimdiye kadar Kuzey Kore’ye uyguladığı ‘en sert’ ekonomik yaptırımları açıklamaya hazırlandığını bildirdi.

Asya temasları kapsamında Güney Kore’deki Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine de katılacak olan ABD Başkan Yardımcısı Pence, Tokyo’da yaptığı açıklamada, Pyongyang’ı ‘yeryüzündeki en baskıcı rejim’ olarak tanımlayarak, ABD’nin, Kuzey Kore’yi nükleer ve füze programlarından vazgeçirmeyi hedeflendiği en sert ekonomik yaptırımları yakında açıklayacağını söyledi.

Tüm seçenekler masada

Başkan Yardımcısı, ABD ve Japonya da dahil olmak üzere müttefiklerinin, ‘tam, doğrulanabilir ve geri dönüşü olmayan nükleer silahsızlanma’ konusunda adımlar atmak için, Pyongyang’a maksimum baskı uygulamaya devam edeceklerine söz vererek, tüm seçeneklerin masada olduğunu tekrarladı.

Pence ile ortak basın toplantısı düzenleyen Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise, ABD ve Japonya’nın nükleer silaha sahip Kuzey Kore’yi asla kabul etmeyeceğini ifade etti.

Mike Pence, Kış Olimpiyatları’na katılacak ABD’li heyete başkanlık etmek için bugün Güney Kore’ye giderken, 1950-1953 Kore Savaşı’nı sona erdiren anlaşmadan bu yana, Kuzey Kore’deki en üst düzey yetkili olan, Kuzey Kore Yüksek Halk Meclisi Başkanı ve Kuzey Kore’nin sembolik düzeydeki Devlet Başkanı Kim Yong-nam da Kuzey Koreli heyete başkanlık etmek üzere Kış Olimpiyatları’na katılacak.