Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pence: Önümüzdeki yılın başlarında Trump ve Kim arasında bir zirve gerçekleşecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Başkan Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un önümüzdeki yılın başlarında yeni bir zirvede görüşeceklerini söyledi. Pence, Trump Yönetiminin önceki hükümetlerin yaptıkları hataları tekrarlamayacağını ve “yerine getirilmeyen sözleri” uygulayacaklarını vurguladı.

ABD Başkanı ve Kuzey Kore lideri bu yıl Singapur’da tarihi bir zirve yaptı ve bu da nükleer silahsızlanma konusunda muğlak kalan bir anlaşma ile sonuçlandı. O zirveden bu yana, Kuzey Kore balistik ve nükleer denemelerden vazgeçti, AFP’nin bildirdiğine göre bir füze sınav sahasını elden çıkardı ve ABD’nin tavizleri kabul etmesi halinde ana nükleer kompleksini ortadan kaldırmaya söz verdi. Ancak ilerleme yavaş seyretti ve ülkeler birbirlerini sözlerini yerine getirmemekle itham etti.

Trump, gelecek yılın başlarında Kim Jong-un ile ikinci bir görüşme dileğini dile getirdi. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Kim Jun-un’un sağ kolu Kim Young-shul arasında bir toplantı, geçen hafta New York’ta iptal edildi. Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore’nin hazır olmadığı için görüşmeleri iptal ettiğini belirtti, Trump ise zirve için “acil değil” ifadesini kullandı.

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği ASEAN’ın 33. zirvesi Singapur’da yapılıyor. Zirveye Güney Asya ülkeleri dışında Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Rusya ve Avustralya liderleri de katılıyor. Zirvede bölgesel ekonomik ilişkiler ve güvenlik konuları ele alınıyor.

Zirvede, Güney Çin Denizi, bölgesel ekonomik ortaklık, jeopolitik ve ekonomik değişim döneminde izlenecek yollar görüşüldü.

Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Kıçiang, katıldığı bir oturumda ABD ile yaşanan ticaret savaşı, Güney Çin Denizi ve ASEAN bölgesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Li, “Ticaret savaşında kazanan taraf yok. Birbirimizin temel çıkarlarına saygı duyduğumuz sürece sorunu çözmenin bir yolu olacaktır.” ifadesini kullandı.

ABD’li yetkililer, Kore Yarımadası’ndaki nükleer silahların, yaptırımlar kaldırılmadan önce tam olarak ve doğrulanamayacakları konusunda ısrar ediyorlar. Pyongyang, “tek taraflı” silahların kaldırılması reddetti.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ‘nin 10 ülkesine tam yaptırım uygulamak için çağrıda bulundu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Takeshi Usuga, Başbakanın, “ASEAN ülkelerini, gemilerden yakıt gibi yasaklanmış maddelerin başkalarına aktarılması da dahil olmak üzere, uygulamalara karşı somut eylemler üzerinde işbirliği yapmaya çağırdı.”

Trump, ASEAN yıllık zirvesine gitmedi ve Asya-Pasifik bölgesindeki ABD taahhütleri hakkında sorulan sorulara Pence, ABD taahhüdünün “sağlam ve dayanıklı” olduğunu vurguladı. Çin Denizi’ndeki artan hırsları Güney Doğu Asya ve Washington’la bir gerilim kaynağı olan Pekin’i eleştirdi. “Hint-Pasifik bölgesinde imparatorluğa ve saldırganlığa yer yok” dedi.

Amerika, Trump dönemi boyunca korumacılıyla birlikte, Çin, ABD’nin soluduğu boşluğu dünyadaki serbest ticaretin lideri olarak doldurdu. Singapur zirvesine katılan Çin Başbakanı Lee, Amerika Birleşik Devletleri hariç dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasının kabulünün, 10 ASEAN ülkesi de dahil olmak üzere dünya nüfusunun yarısını kapladığını belirtti.

Güneydoğu Asya liderleri, pazara girişte belli başlı temas noktaları çözülürse, gelecek yıl imzalanması ve uygulanması beklenen bir anlaşmaya varmak için yapılan “önemli ilerlemeyi” memnuniyetle karşıladı.

Kapanış konuşmasında, Singapur Başbakanı Lee Hsing Loong şunları söyledi: “Hindistan, Japonya ve Avustralya dahil 16 ülkeyi kapsayan bir anlaşma için” bitiş çizgisine çok yakınız “dedi.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi ve Doğu Asya zirvesi (EAS) için Singapur’a giden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısa surely de olsa bir araya geldi. Putin ve Pence arasındaki ikili görüşmelerin ana gündem maddesi stratejik istikrar, START-3 (Stratejik Silahların Azaltılması) anlaşmasının uygulanması, İran’la ilişkileri konusunu ele almak olarak vurgulandı.