Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pensilvanya Holokostu ve Gazze Meşalesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Geçen Cumartesi günü Pensilvanya eyaletinin Pittsburgh şehrindeki Yahudi sinagogu içerisinde ibadet edenlere düzenlenen saldırıyı yeni bir “Holokost” olarak adlandırmakla bana göre aşırıya kaçmış olmayız. Saldırıyı düzenleyen ırkçı katil Robert Bowers, Nazizm taraftarı olduğunu açıklamaktan korkmazken, Yahudilere karşı duyduğu nefreti ve onları öldürme isteğini gizlemedi. Yahudi dininde kutsal bir günde Şabat ayini sırasında düzenlenen bu kanlı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti. Bunun gibi korkuç bir suçun bizlere, Filistin’in El-Halil şehrinde yaşayan Yahudi yerleşimci Baruch Goldstein’in düzenlediği saldırıyı hatırlatması mormaldir. Goldstein, Hicri 1414 yılının Ramazan ayının ortasında bir Cuma günü El-Halil’deki Hz. İbrahim camisine girerek sabah namazını kılmak üzere orada toplanmış olan Müslümanların üzerine ateş açmıştı. Bu katliamda, 29 Müslüman şehit olmuştu. Hem Bowers hem de Goldstein tüm semavi yasaları ve insani değerleri hiçe saymışlardır. Bu nedenle ikisinin de hiçbir semavi dine bağlı olmadıklarını söylersek abartmış olmayız. Tartışmasız tüm kültür ve inançlar, Yüce Yaratıcı’nın yaratmış olduğu insan hayatını değerli kıldığına, öldürülmesini yasaklayarak onu yücelttiğine, yeryüzü ve üzerindekiler Allah’a dönünceye kadar tüm kullarına insan nefsini kötülüklerden temizlemeyi, nerede olursa olsun iyilik yaparak inancını güçlendirmeyi emrettiğine inanırlar.

İki hafta önce “Times” dergisinin yayınlamış olduğu (Sayı:22\10\18) ve dünyanın farklı bölgelerindeki yeni nesil genç liderler konulu yazı dizisi bu hayat düşmanları ve ölüm makinelerinin zehirleri ile tamamen çeliştiği için dikkatimi çekti. Yazı dizisi kapsamında Clara Nugent’in Gazze Şeridi hakkında hazırlamış olduğu yazı çok ilgimi çekti. Yazı; dergide yer aldığı gibi adlarını yazdığım Rasha Abu Safieh ve Bassma Ali adlı iki aktivist genç kız hakkındaydı. Bu iki genç kız, hem kendilerine hem de gençlere iş fırsatları sağlamak amacıyla internet teknolojisi bilimi konusunda uzman gençleri, dünyada bu alanda faaliyet gösteren şirketlerle iletişime geçmelerini sağlayan bir site kurmuşlar. Gazze Şeridi halkına uygulanan adaletsiz ambargonun neden olduğu, yavaş ölümle mücadelede bir umut meşalesi olan çabalarını takdir etmek için Rasha ve Basma’nın ne kadar yaratıcı bir hayal gücüne ve dehaya sahip olduklarını düşünmek yeterlidir. Bilgisayar alanında uzman olan Rasha ve Basma, kendi alanlarında iş bulamayınca akıllarına “GGateway” adlı internet sitesini kurma ve hayata geçirme fikri gelmiş. Bu site; Gazzeli gençlere uluslararası şirketlerde çalışmanın kapılarını açmış ve şimdiye kadar Gazze’deki 620 genç erkek ve kıza yeni iş kapısı açmıştı.

Hem Rasha hem de Basma, internet sitelerini sadece Gazze’de değil genel olarak tüm bölgede önemli bir konuma gelmesi için geliştirdiklerini kaydediyorlar. Times’ın haberine göre geçen Mayıs ayında internet sitesine 3 milyon dolar fon sağlayan Dünya Bankası’na da teşekkürlerimizi iletiyoruz. Doğrusu bu fon haberini duyunca şöyle bir durup düşünmedim değil. Acaba bu internet sitesi düşüncesi ya da buna benzer bir düşünce maddi olarak bunu desteklemeye gücü yeten bir Filistinli yatırımcıya sunulsaydı nasıl bir tepki verirdi? Büyük olasılıkla ilk olarak, sağlayacağı sermayenin kendisine nasıl geri ödeneceğini ve ne kadar kazanacağını sorardı. Elbette her zaman denildiği gibi, bireysel sermaye korkaktır ve tek derdi insanları kalbinde yaratacağı mutluluk değil sahibinin cebine girecek kazançtır.

Times dergisinin bu yazısını okuduktan sonra doksanlı yılların başlarında, aynı derginin yine Gazzeli benzer bir şahsiyet hakkında bir yazı yayınlamış olduğunu hatırladım. Yazı, o zamanlar bu şahsiyeti geleceğin Filistinli liderleri arasında saymıştı. Çünkü sözkonusu şahsiyet, 1989’daki Birinci İntifada’nın en önde gelen liderlerinden biriydi. Gerçekten de bu kişi, Hamas Gazze’de rakibi Fetih yerine yönetimi ele geçirene kadar önemli pozisyonlarda görev yaptı. Görevini kaybettikten sonra sürgünde yaşamak zorunda kalan bu lider, politik emellerinden tamamen vazgeçmeden bu sefer iş alanında ve dünyasında rekabet etmeye başladı. Allah’ın kitabında buyurduğu gibi: Biz, bu sevinçli ve kederli günleri insanlar arasında döndürüp dolaştırırız. Yine de gençler; Filistin’de ya da dünyanın herhangi bir bölgesinde ülkelerin zenginlik kaynağı ve gelecek umudu olarak kalmaya devam edecektir.

Yazımı başladığım gibi bitirmek istiyorum. Pensilvanya’daki Robert Bowers’in ve ondan önce El-Halil’deki Baruch Goldstein’in neden olduğu katliam ile Gazze’deki iki genç kız Basma ve Rasha’nın yaratıcılıkları arasındaki fark ne kadar büyüktür. Birincisi; insan ruhundaki hayat ışığını söndürmeye çalışan ırkçı ve nefret dolu bir düşünceden doğan bir davranışken, ikincisi daha iyi bir gelecek umudu taşıyan herkesi mutlu eden, genç nesiller önünde gelecek kapılarını açan bir umut ışığı gibidir. Evet, Adem ve Havva’nın çocukları arasında sevgi ve insani duruluğu yaymak ile ırkçılık, kin, düşmanlık ve nefret yaymak arasındaki fark ne kadar büyüktür.