Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon, Afganistan savaşının özelleştirilmesini reddediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pentagon, Irak savaşında ismi sık sık duyulan güvenlik şirketi Blackwater’ın kurucusu Erik Prince tarafından önerilen Afganistan’da teröre karşı yürütülen savaşın “özelleştirilmesi” planını reddettiklerini duyurdu. Beyaz Saray’dan bir yetkili, Afganistan medyasının “hükümetin bu tür bir planı reddettiği” yönündeki haberlerin kendi çalışmalarına paralel nitelikte olduğunu belirtti.

Washington Post gazetesinin 5 Ekim’de aktardığına göre bir Afgan yetkili, “Prince, Kabil’i ziyaret etti, üst düzey yetkililerle görüştü ve onlara baskı yaptı” ifadelerini kullandı. Yetkili, “Afganistan silahlı kuvvetleri içinde, özellikle son zamanlardaki yüksek kayıp oranları göz önünde bulundurulduğunda hayal kırıklığı mevcut” ifadelerini kullandı.

Gazetenin haberine göre Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de başkanlık sarayında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ulusal sorumluluğa sahip olmayan yabancı kuvvetlerin yardım talebi hakkında burada bir tartışma yaşanıyor. Bazı insanlar, savaşımızda bize katılan paralı unsurları tanıtmak istiyor. Her halükarda Afganistan, teröre karşı savaşın özel bir şirket veya kâr amaçlı bir kurum tarafından yürütülmesine izin vermeyecektir.”

ABD Merkez Kuvvetler (Centcom) Komutanı General Joseph Votel de gazetecilere yaptığı açıklamada şu değerlendirmede bulundu:

“Afganistan’daki savaşı birkaç bin silah kiralayarak, daha az parayla ve daha hızlı bir şekilde kazanma hususunda Prince’in sözlerine kesinlikle katılmıyorum. Afganistan hükümetiyle imzalanan anlaşmalara aykırı olan bu plan, ulusal güvenlik çıkarlarımızı, başkalarına devretmek anlamına gelir. Votel, Savunma Bakanı James Mattis’in ifadelerine de dikkat çekerek hiçbir zaman Erik Prince’in bu fikrine katılmadığını vurguladı.

Washington Post gazetesi, 5 Ekim’deki haberinde şunları aktardı:

“Bu yeni bir plan değil. Ancak buna yeniden hayat veren şey, Kabil ve Washington’da egemen olan ‘Prince’in Başkan Donald Trump’ın güvenine sahip olduğu’ inancıdır. Zira Trump, 1 yıl önce ABD askerlerinin sayısını artırma konusundaki ısrarın ardından Afganistan’daki savaşın maliyeti ve kabul edilen stratejide yavaş ilerleme kaydedildiği hususunda endişelerini dile getirmişti.”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü ise geçen perşembe günü, “Stratejilerimizi sürekli olarak değerlendiriyoruz. Stratejik hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak yeni yollara açığız” açıklamasında bulundu.

Benzer şekilde ABC News’in aktardığına göre Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da “Her zaman yeni fikirlere açığım” ifadesini kullandı.

Washington Post gazetesinin haberinde bir Beyaz Saray yetkilisinin şu açıklamaları yer aldı:

“Başkan Trump’ın hızlı bir şekilde kazanma taahhüdünde bulunduğu savaşa dair açık sabrına rağmen mevcut fikrini değiştirdiğine yönelik güçlü bir işaret yok. Ancak yarın sabah uyandığımda Trump’ın Twitter üzerinden tam tersini söyleyen bir mesaj yayınladığını görürsem şaşırmam.”

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin dün öneriyi reddettiği açıklamasından sonra Prince destekçileri ve Irak savaşını yöneten Blackwater şirketindeki eski uzmanlar, Afganistan Cumhurbaşkanı’na yönelik güçlü bir saldırı başlattı.
Bu çerçevede Erik Prince’in sözcüsü Mark Cohen, Afganistan hükümetinin “ABD vergi mükelleflerinden yılda yaklaşık 62 milyar dolar sömürdüğünü” söyledi.

Prince ve Blackwater

Prince, Blackwater’ı satmış olmasına rağmen adı halen şirketle birlikte anılıyor. ABD merkezli özel askeri güvenlik şirketi, 1997 yılında Kuzey Karolina’da kuruldu ve ABD’nin önde gelen özel askeri şirketlerinden biri haline geldi. Şirket, yılda on milyonlarca dolar karşılığında Irak’taki ve Afganistan’daki ABD kuvvetlerine güvenlik hizmeti sağlamak için Pentagon ile anlaştı.

Dünya çapında faaliyet gösteren Blackwater, ABD hükümetine ve diğer ülkelere sözleşme bazında eğitim ve özel operasyonlar gibi güvenlik hizmetleri sunuyor.

Ancak Blackwater daha sonra isim değiştirerek imaj yenilemeye çalıştı ve şirketin adı ‘Academi’ oldu. Academi, 2010 yılında aralarında 250 milyon dolarlık bir sözleşmenin de olduğu bir dizi sözleşmeyle 2003 yılından bu yana CIA’ye hizmet veriyor. Daha sonra 2013 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı’na güvenlik hizmeti sağlamak için 92 milyon dolarlık bir sözleşme daha imzaladı.

Şirket, 2011 yılında kendisine dair bir dizi belgeyi yayımlayan ABD’li gazeteci Jeremy Scahill’in “Blacwater – Dünyanın En Tehlikeli Gizli Örgütü” kitabının çıkmasının ardından geniş çaplı eleştirilere maruz kaldı. 2007 yılında şirketin adı Bağdat’taki Nisur Meydanı’nda Iraklı 14 sivilin öldürülmesine karıştı. Şirketin çalışanlarından biri cinayet nedeniyle hapsedilirken diğer çalışanlar hakkındaki soruşturmalar ise halen devam ediyor.

Afganistan Savunma Bakanlığı, 5 Ekim’de, son 24 saat içerisinde 12 eyalette güvenlik güçleri tarafından yürütülen operasyonlar sırasında 48 militanın öldürüldüğünü ve yaralandığını açıkladı. Pajhwok Haber Ajansı’nın aktardığına göre bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada operasyonların Faryab, Herat, Gazne, Uruzgan, Nimruz, Helmand, Nangarhar, Beğlan, Lovgar, Sar-i Pol, Kandahar ve Bedehşan’da gerçekleştirildiği belirtildi.