Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon: Çin ordusu ABD hedeflerine karşı eğitiliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından hazırlanan bir rapor, Çin’in bombardıman uçakları ile kendi kara suları dışında yaptığı operasyonlarını artırdığı ve bu uçakların, Pasifik’teki ABD ve müttefiklerini hedef almak üzere eğitilmiş olabileceğini öne sürdü.

ABD ve Çin arasında ticari gerginlikle örtüşen bu değerlendirmeyi içeren raporda, Çin’in küresel nüfuzunu artırma çabalarının altı çizilirken, Çin’in savunma harcamalarının 2017 yılında 190 milyar doları aştığının tahmin edildiği bilgisi de yer aldı.

Pentagon, raporunda, ekonomik büyümede beklenen yavaşlamaya rağmen, Çin’in savunma bütçesinin 2028 yılına kadar 240 milyar doları aşacağı kaydedildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) son 3 yılda su üstü bombardıman faaliyet alanlarını hızla genişleterek denizcilik alanlarında tecrübe kazandığına dikkat çekilen raporda, bu eğitimlerin ABD ile müttefiklerini hedef almak için olabileceğini ifade edildi.

Çin’in uzay programının hızla ilerlediği aktarılan raporda, Çin ordusunun uzayda askeri yeteneklerini geliştirmeye devam ettiği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, iki ay önce ulusal güvenlik toplantısında Pentagon’a, ABD silahlı kuvvetlerinde 6’ncı Kuvvet Komutanlığı olarak 2020 yılına kadar ‘Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’ kurulmasına yönelik süreci başlatma talimatı vermişti.
ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ise uzaydaki varlıklarının korunmasının, ülkenin askeri ve ekonomik güvenliği için gerekli olduğuna vurgu yaparak, “Başka ülkeler o varlıklarımıza saldırabilecekleri bir kapasiteye eriştiklerini gösterirken, bizim buna karşılık vermemiz gerekecek” demişti.