Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon: DEAŞ’ın elinde ABD ve Avrupalı rehine olduğu iddiası doğru değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in DEAŞ örgütünün Deyr-i Zor’da bir kampta aralarında ABD’li vatandaşların da bulunduğu 700 kişiyi rehin tuttuğuna dair iddialarına yanıt verdi.

Robertson, Washington’ın kampta herhangi bir ABD ve Avrupa vatandaşının söz konusu kampta rehin tutulduğuna dair bir bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Robertson yaptığı açıklamada, “Böyle bir saldırıyı teyid etmiş olsak da sayın Putin’in dile getirdiği rehine rakamları konusunda net bir bilgiye sahip değiliz. Ayrıca bu rehineler arasında vatandaşlarımızın bulunup bulunmadığını da bilmiyoruz” dedi.

Putin, dün, Soçi’de düzenlenen Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısında yaptığı konuşmada, “DEAŞ militanları, Suriye’de Washington tarafından desteklenen kuvvetlerin egemenliği altındaki bir bölgede 700’e yakın kişiyi rehin tutuyor. Bunlardan bir kısmını idam ettiler. Ayrıca daha fazla kişiyi öldürme tehdidinde bulundular” şeklinde konuştu.

Putin, rehineler arasında çok sayıda ABD ve Avrupa vatandaşı bulunduğunu açıkladı. Radikal örgütün ABD ve desteklediği güçlerin egemenliği altındaki kuzey Fırat kıyılarını hakimiyet altına alabileceğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, militanların taleplerini belirtmeksizin, “Çok sayıda uyarı ve taleplerden oluşan bir liste yayınladılar. Talep ve uyarıları dikkate alınmadığı takdirde her gün 10 kişiyi idam edeceklerini söylediler. Dün ve Salı günü 10 kişiyi idam ettiler” dedi.