Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon gelecekte savaşlarda kullanılacak silahlarını tanıttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) gelecekte savaşlarda kullanılması beklenen, aralarında insansız hava araçları (İHA), kaptansız gemiler, akıllı uydular, robotlar, insanlar arasında sürekli iletişimi sağlayan sistemler gibi bazı silahları hakkında bilgi verdi.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre, Pentagon’a bağlı Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), yapay zekânın büyük rol oynayacağı yarının savaşlarında kullanılacak silahlara dair vizyonlarını tanıttı.
Çok sayıda bilim insanı ve üst düzey subay, 3 gün süren konferansta, radara yakalanmayan ‘F-35’ model hayalet uçaklar, İHA’lar, akıllı uydular, kaptansız gemiler ve denizaltılarla tamamlanmış ‘yapboz’ usulüyle düşman savunmasının nasıl felç edileceğini ve savaştan nasıl zaferle çıkılacağını anlattılar.

Eskiden olduğu gibi milyarlarca dolarlık uçak gemileri yapmak yerine, daha ucuz, daha kısa ömürlü ancak yerine yenisinin getirilmesi daha kolay silahların daha fazla kullanılabilir olabileceği üzerine duruluyor.

ABD ordusu şimdiye kadar kara, hava ve denizde kullanılan silah sistemleri için ayrı ayrı ‘Cloud (Bulut) Veri Depolama Sistemi’ kullandı. Temmuz ayında ise, tüm Amerikan askeri silah sistemleri arasında iletişim kurulmasına izin veren, ‘Judy’ adında ortak bir veri alanı geliştirilmesi için tekliflere açık olduğunu duyurdu.

Bununla birlikte Pentagon, Ağustos ayı sonlarında ABD merkezli Boeing Şirketi ile ilk kez ‘Stingray’ adlı yakıt ikmal uçaklarını geliştirmek üzere 805 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Uçak gemilerinden havalanabilecek özelliğe sahip olacak bu uçaklar sayesinde ABD askerleri bugün yapılması imkansız olan işleri yapmaları için çok daha fazla imkana sahip olacaklar.

2 milyar dolarlık yatırım yapılacak

DARPA tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, yapay zeka sistemleri ile değişen durumlara uyum sağlayabilen yeni teknolojilerin geliştirilmesi için toplamda 2 milyar dolarlık yatırım yapılacağı duyuruldu. DARPA bu hafta çeşitli, düşük maliyetli ve askeri operasyonlarda sürekli bilgi alışverişinde bulunulmasını sağlayan uyduların üretimine dair ‘Blackjack’ projesi gibi teknoloji ağırlıklı programlardan oluşan bir paketin tanıtımını yaptı. Yörüngede alçak irtifada hareket eden ve aylık 6 milyon dolarlık maliyeti olması tahmin edilen bu uydulardan biri devre dışı kaldığında diğer uydu devreye girecek.

DARPA yöneticisi Steven Walker düzenlediği basın toplantısında, bu projede, iletişim kurmak üzere uyduların nasıl kullanılabileceğini inceleyeceklerini açıkladı.

DARPA, istihbarat toplayabilecek ve elektronik harp platformlarını taşıyabilecek ucuz ve çok amaçlı İHA’ları fırlatma ve yeniden toplama sistemi ‘Gremlinler’ programının geliştirilmesi için birkaç ay önce ABD merkezli Dynetics Şirketi’ni görevlendirdi.

DARPA ayrıca binlerce deniz mili açıkta görevini sürdürebilecek denizaltı üretimi üzerine de çalışıyor. ‘İnsansız Denizaltı Avcısı’ adı verilen bu araç, okyanuslarda aylarca kalabilecek. Denizaltının ilk prototipi bu yıl ABD Donanması’nın kullanımına sunulurken, bunun ‘geleceğin ta kendisi’ olduğunu söyleyen DARPA yöneticisi Walker, hedefin etkin bir iletişim kurabilmek ve hızlı bir şekilde çalışabilmek için yapay zeka kullanılan teknolojilere daha fazla yer açılması gerektiğinin altını çizdi.