Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon: İki DEAŞ’lı, İngiltere’ye teslim edilecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington: Muhammed Ali Salah

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, müttefik kuvvetler vatandaşı olan Suriye ve Irak’ta savaşan yabancı uyruklu teröristleri ülkelerine iade etmek için çaba sarf ettiği açıklandı.

Pentagon kaynakları, Suriye’nin doğusunda bulunan ve Uluslararası Koalisyon Güçleri tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elinde yaklaşık 700’den fazla DEAŞ’lının bulunduğunu aktardı. Bu teröristlerin başta İngiltere olmak üzere 20 farklı ülkenin vatandaşı olduğu bilinirken, Pentagon’un bu konuda önemli çalışmalar yaptığı ifade edildi. Kaynaklar konu ile alakalı ABD ve İngiltere arasındaki temaslar hakkında bilgi vermeyi reddederken, ABD’nin, ülkesinin vatandaşı olup terör örgütüne destek verenleri geri çağırmak istediği ifade edildi.

ABD özel kuvvetleri komutanı Tümgeneral Pat Robertson’un önceki gün BBC ile yaptığı röportajda, “İngiliz hükümeti Gana ve Sudan asıllı iki İngiliz DEAŞ destekçilerini geri istiyor” dedi.

Robertson, iki DEAŞ’lının İngiltere’ye iade edilmesi sorusuna “Bunu kesinlikle istiyoruz” şeklinde cevap verdi. Ayrıca, ülkelerin yabancı teröristleri geri alması için her türlü çabayı sarf ettiklerini söyleyen komutan, “Şimdiye kadar sadece birkaç ülke böyle yaptı” dedi.

İngiltere idama göz yumacaktı

CNN kanalı, 9 Ekim’de İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid’in, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’a yazdığı bir mektubun ayrıntılarında haklarında idam cezası verilme ihtimalinin olmasına rağmen, DEAŞ’lı teröristlerin transferinin onaylandığına dikkati çekmişti.

Mektupta, İngiltere hükümetinin ABD Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI), iki terörist hakkında bilgi gönderme karşılığında idam cezasında çarptırılmamalarına ilişkin ‘teminat istenmeyeceği’ belirtildi. Bu çerçevede İngiliz Bakan, “İdam cezasına çarptırılmayacaklarına dair güçlü nedenlerin var olduğu görüşünü destekliyorum. Bu nedenle, bu konuda güvence istemeyeceğim” demişti.

İngiltere’nin idam cezası politikası değişti mi?

Öte yandan Newsweek dergisi, geçtiğimiz günlerde İngiltere’den herhangi bir itirazın bulunmamasının, DEAŞ’lı suçluların ABD’ye gönderileceğini, suçluların cinayetten veya ABD vatandaşlarını öldürmekten yargılanacağını onayladığı anlamına geldiğini belirtti.

Dergi, itirazın bulunmamasını, İngiltere’nin idam cezası politikasında büyük bir değişiklik olduğu yönünde nitelendirmişti. Dergide ayrıca, “İngiltere, 1965 yılında idam cezasını kaldırdı. O günden bu yana aynı şeyi yapmaları için diğer ülkelere de baskı kampanyası başlattı” denildi.

2017 yılında ABD’de idam edilenlerin sayısı 18’i buldu. Uluslararası Af Örgütü’ne göre, küresel anlamda geçtiğimiz yıl 23 ülkede 933 infaz gerçekleşti. Bu konuda üst üste 9 yıl idam cezası uygulayan tek ülke ABD oldu.