Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon: İran’ın füze denemelerini yakından izliyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Rebecca Ribaric, geçtiğimiz hafta İran tarafından yürütülen anti gemi (gemisavar) füzesi denemelerini yakından izlediklerini belirterek, söz konusu denemelerin İran’ın bölgesel operasyonları kapsamında düzenli askeri tatbikatlarının bir parçası olduğunu kaydetti.

Şarku’l Avsat’a İran’ın Hürmüz Boğazı’ndaki davranışı ve Tahran’ın uluslararası deniz koridorunu kapatma tehdidiyle ilgili olarak özel açıklamalarda bulunan Ribaric, ABD’nin müttefikleriyle işbirliği içinde uluslararası sularda seyrüsefer güvenliği ve ticaret akışını sağlamak için çalıştığını söyledi.

Washington’un bütün deniz kuvvetlerine uluslararası denizcilik normları ve yasalarına uyma çağrısında bulunduğunu belirten Ribaric, Tahran’ın bu yılın başından beri ilk kez geçtiğimiz hafta balistik bir füzeyi test ettiğini aktardı.

Pentagon Sözcüsü Ribaric, geçtiğimiz hafta sonu, İran Devrim Muhafızları tarafından yürütülen Hürmüz Boğazı yakınlarındaki 50’den fazla küçük savaş gemisini içeren geniş çaplı deniz tatbikatında, İran’ın anti gemi füzesi olan ve kıyıdan kıyaya fırlatılan kısa menzilli Fatih-110 tipi balistik füze denemesi yaptığını bildirdi.

Öte yandan İran Devrim Muhafızları’nın İran’ın güneydoğusundaki Bandar Cask üssünden deneme amaçlı fırlattığı füze ABD casus uyduları tarafından tespit edildi.