Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon, İran’ın tehditlerine karşı bölgedeki ülkelere destek sağlayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Joseph Votel, Pentagon’un, özel askeri taburlar kurmaya çalıştığına işaret ederek, Washington’un, Arap ülkelerine İran tehditleriyle mücadelesinde yardım sağlayacağını söyledi.

Votel, “ABD, Arap ülkelerinin İran tehditleriyle baş etmesinde yardımcı olmak istiyor ve bunun için Pentagon etkin bir şekilde çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Votel, bölgedeki fırsatların engellerden daha büyük olduğunu ve Ortadoğu’nun ABD için olağanüstü öneme sahip olduğunu ve öyle kalacağını belirtti.

Askeri işbirliğinin bölge ülkeleri arasında güçlü kaldığı sürece güvenlik ilişkilerinin, siyasi ilişkileri koruyacağını söyleyen Votel, bunun Suriye ve Irak’ta, DEAŞ’a ve diğer terör gruplarına karşı askeri işbirliği içerisinde yürütülen mücadelede kanıtlandığını dile getirdi.

Votel, ABD’nin Ortadoğu’daki güvenliği sağlamaya ve bu ülkelerdeki yerel çözümleri teşvik etmeye odaklandığına, müttefiklerinin ise, bölgedeki askeri savaşlara liderlik ettiğine dikkat çekti. Amerika’nın rolünün yalnızca destek ve yardımla sınırlı olduğunu vurguladı.

“Zaferin tanımı, ortaklarımızın hedeflerine ulaşması demektir”

Votel, Musul’da Cumhurbaşkanı Haydar el-İbadi’nin liderliğindeki Irak güçlerinin elde ettiği başarıya işaret ederek, “Zaferin tanımı, ortaklarımızın hedeflerine ulaşması ve ABD’nin bunu önemli bir değer olarak görmesi demektir” dedi.

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ABD Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a karşı yeni stratejisini memnuniyetle karşıladı. Ortadoğu’da istikrar ve güvenliği tehdit eden ve yıkıcı politikaları olan tek ülkenin İran olduğunu söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Votel, BAE’nin, ABD ile güçlü bir ilişki ve dostluğa sahip olduğunu belirtti. Abu Dabi’nin, Irak’ta teröre, Suriye’de DEAŞ’a, Afganistan’da Taliban’a ve Yemen’in el-Kaide’ye karşı savaşında askeri açıdan Washington’a katkıda bulunduğunu belirtti.