Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon: Polonya, ABD’ye ait askeri bir üs için hazır değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pentagon’daki bir üst düzey bir yetkili dün yaptığı açıklamada, Polonya’nın ABD’ye ait bir askeri üsse ev sahipliği yapmak için henüz hazır olmadığını belirtti. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ABD Başkanı Donald Trump’tan ülkesinde ABD’ye ait daimi bir üs kurulmasını talep etmişti.

ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Mark Esper, AFP’ye verdiği demeçte, geçtiğimiz Ocak ayında Polonya’ya gerçekleştirdiği ziyarette, Varşova hükümetinin üs kurulması için önerdiği toprakların ABD askerilerinin gerekli askeri eğitimini özellikle de topçu eğitimini yürütecek kadar geniş olmadığını ifade etti.

Esper, verdiği röportajda, “Bu araziler, tatbikatlar ve atış mesafeleri için yeterli olmayacaktır. Örneğin topçu atışları için geniş bir poligona ihtiyacımız var. Polonya hükümeti tarafından önerilen alanlar bizim için yeterince büyük değil” şeklinde konuştu.

Varşova, üs için 2 milyar dolar önerdi

Trump, Polonya Cumhurbaşkanı Duda’yla bir araya geldikten sonra Polonya’da kalıcı bir ABD üssü kurulması konusunda Varşova’nın kendilerine 2 milyar dolar önerdiğini açıkladı. Bu teklifi ciddi bir şekilde ele alacağını kaydetti. Ancak ABD Savunma Bakanı James Mattis, konunun derinlemesine araştırılması gerektiğini ve bu konuda henüz bir karar alınmadığını söyledi.

Mattis yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz üzere, durum yalnızca askeri üsle ilgili değil. Eğitim alanları ve üssün alt yapısı ile de alakalı. Tüm bunlar, Polonyalı yetkililerle derinlemesine çalışmamız gereken detaylar” ifadelerini kullandı.

“Tek sorun alan değil”

Esper’e göre ABD’lileri durduran tek sorun alan değil, bu üssü kurmak için başka etkenlere de ihtiyaç duyuluyor.

ABD Savunma Bakanı Yardımcısı, ABD ordusunun Avrupa’da kolayca hareket edebilmeyi istediğini açıkladı. Ancak idari ve pratik engeller, çatışma durumunda hareketini yavaşlatacağını ifade etti. Esper ayrıca “Ağır ekipmanların taşınması ve benzeri sorunlar mevcut” dedi.

Bakan Yardımcısı, son Avrupa gezisinden bahsederek, askerlerinin eğitim için Almanya’ya gitme konusunda zorluklarla karşı karşıya kaldığına değindi. “Trenlerimizden biri, aynı anda hem idari hem de teknik nedenlerden dolayı engellerle karşılaştı” şeklinde konuştu.

ABD yetkilisi sorunun belli bir ülke ile sınırlı olmadığını vurguladı. Meselenin, idari sorunların ve altyapının bir bileşimi olduğunun altını çizdi.