Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon: Rusya’nın Suriye’ye S-300 teslimatı ‘sorumsuzca bir adım’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rusya’nın Suriye’ye S-300 hava savunma füze sistemi teslimatını ‘sorumsuzca bir adım’ olarak nitelendirdi.

Pentagon açıklamasında, “Suriye rejimine bu hava savunma sistemlerini teslim etmek sorumsuzca bir iştir” ifadesi yer alırken, bu adımın, Rusya’nın ortakları olan rejim ve İran’ın ‘suç içeren faaliyetlerini’ örtmeyi hedeflediğine dikkat çekildi.

Rusya, Suriye’de keşif uçuşu yapan ve 15 asker taşıyan Rus İl-20 uçağının düşmesine neden olmakla suçladığı İsrail’e tepki olarak, geçtiğimiz günlerde Suriye’ye S-300 hava savunma füze sisteminin teslim edildiğini bildirmişti.

“S-300 İsrail hava kuvvetlerinin manevra alanını engelleyemez”

İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, İsrail Ordu radyosuna verdiği mülakatta, S-300 hava savunma füze sisteminin İsrail hava kuvvetlerinin manevra alanı ve kabiliyetini engelleyemeyeceği söyledi.

ABD’den aldıkları F-35 savaş uçaklarına dikkat çeken İsrailli Bakan, “Biliyorsunuz savaş uçaklarımız var, bunlar dünyanın en iyi uçakları. Bu füze bataryaları onları algılayamaz bile” dedi.

İsrailli Bakan, Suriye’ye konuşlandırılan S-300 hava savunma füze sistemlerinin İsrail’in faaliyetlerini etkileyip etkilemeyeceğiyle ilgili gelen soruya ise, “Hayır, kesinlikle etkilemeyecek” şeklinde yanıt verdi.

Hanegbi, “Suriye’ye her ne tür silah ulaşırsa ulaşsın, İranlılar dokunulmazlıktan yararlanamayacaklar” diyerek İran’a da bir uyarıda bulundu.

Rusya ile karşı karşıya gelmek istemediklerini belirten Hanegbi, “Son günlerde Ruslara, Rusya veya Suriye ile karşı karşıya gelmenin bizim menfaatimize olmadığını açıkça ilettik. Suriyelilerin bizim eylemlerimizin kendilerine yönelik olmadığını bildikleri sürece bu herkes için daha iyi olacaktır. Birkaç ay önce, Suriye’deki hava savunma bataryalarını vurmak zorunda kaldık. Umarım gelecekte bize meydan okumazlar” diye konuştu.