Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon, siber alanda yetersiz olmakla eleştirildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi tarafından hazırlanan bir raporda, Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) bilgisayar ağlarına ve yazılımlara giderek daha fazla bağımlı olan büyük silah sistemlerini korumakta yavaş kaldığı ve bu konuda ciddi güvenlik açıkları bulunduğu öne sürüldü.

Söz konusu 50 sayfalık raporda Pentagon’un geliştirme aşamasında olduğu sistemlerde ‘tehlikeli güvenlik açıkları’ bulunduğu da iddia edildi.

Raporda, sistemlerdeki söz konusu güvenlik açıklarına örnek olarak, bir silahı açıp kapatabilme, füze hedeflemeyi etkileme, oksijen seviyelerini ayarlama ve bilgisayar ekranlarında hangi kontrolörün görüldüğünü manipüle etmek verildi.

Raporda “Göreceli olarak basit araçların ve yöntemlerin kullanımı, bilgisayar korsanlarının sistemleri kontrol etmesini ve onları izlemesini sağladı” ifadeleri yer aldı. Yetkililerden bir kısmı ise silah sistemlerinin güvende olduğunu söyleyerek söz konusu raporda yer alan test sonuçlarını ‘gerçek dışı’ olarak tanımladı.

Pentagon, büyük silah sistemleri geliştirmek için 1,66 trilyon dolar harcamayı planlarken rapor son dönem hariç siber anlamda güvenliği geliştirmek için hiçbir adım atılmadığına dikkat çekti.

Batılı ülkeler geçen hafta Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (OPCW) ve ABD Westinghouse Nükleer Enerji Şirketi’ne yönelik siber casusluk teşebbüsünde bulunduklarından şüphelenilen Rus yönetimini kınamıştı.

Moskova’nın Soğuk Savaş’tan bu yana karşı karşıya kaldığı en kritik eleştirilerden biri de İngiltere’den gelmişti.

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, Rusya’yı bir ‘parya devleti’ olmakla suçlayarak “Bu, büyük bir gücün eylemleri değil. Bu bir ‘parya devletinin’ eylemleridir” demişti.

ABD de Moskova’nın gerçekleştirdiği eylemlerin bedelini ödemesi gerektiğini bildirmişti.