Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon, Trump’ın istediği askeri geçit töreninin tarihini belirledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, Başkan Donald Trump’ın yapılmasını istediği askeri geçit töreninin, 1. Dünya Savaşı’nın bitişinin yıl dönümü olan 11 Kasım’da düzenleneceği bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Dana White, askeri törenin 11 Kasım Gaziler Günü’nde düzenleneceğini belirterek, “Bu, yalnızca mevcut askerlerimiz için değil, aynı zamanda gazilerimiz için de kutlanacak” dedi.

Bu yıl, ayrıca 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yıldönümü olma önemine de sahip.

Beyaz Saray, Şubat başında bir açıklama yaparak, Başkan Donald Trump’ın, ABD’nin askeri gücünü göstermek için, Savunma Bakanlığı’ndan Washington’da askeri geçit töreni düzenleme talebinde bulunduğunu bildirmişti.

Trump’ın geçtiğimiz yıl Paris’te Bastille Günü anma törenleri kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un davetlisi olarak katıldığı askeri törenden etkilendiği için böyle bir talepte bulunduğu ileri sürülmüştü.

Beyaz Saray, askeri geçit töreni düzenleneceğini açıkladıktan sonra, Başkan Trump’ın tavırlarını diktatör bir rejim liderine benzetmekten çekinmeyen muhalifleri askeri tören fikrine dair eleştiriler yöneltmişti.