Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon’dan B-52 bombardıman uçağını 2050 yılına kadar koruma planı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Hava Kuvvetleri yeni stratejisinde, en eski bombardıman uçaklarını cephanelikte tutmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu uçaklar arasında en dikkat çekeni ise kullanımı 1954’te Soğuk Savaş döneminin başlangıcına uzanan 66 yaşındaki B-52 bombardıman uçağı.

Pentagon, B-52 bombardıman uçağının hava filosundaki çalışma süresini 2050 yılına kadar uzatmaya karar verdi. Bu karar aynı zamanda, ABD ordusunun 100 yıldan uzun süre savaş uçağına bağımlı kalacağı anlamına geliyor.

Pentagon’un eski bombardıman uçağını elinde tutması, onu geri almak için yüksek maliyetler gerektiriyor ve en modern iki stratejik bombardıman uçağından kurtuluyor olmasını akla getiriyor. ABD, eğer bu uçaklardan kurtulursa, bombardıman filosunda sadece B-52 uçağı kalacak.

ABD son yıllarda çok sayıda güncelleme yaptı

Ayrıca Pentagon’un stratejik avcı filosunun ana dayanağı olarak B-52’ye güvenmesi, iletişim sistemlerini yükseltmek, daha fazla güç ve hareketlilik sağlamak için yeni motorlar geliştirmek de dâhil olmak üzere çok para harcaması gerekecek.

ABD Hava Kuvvetleri, geçici istihbarat sunan ve hedefleri doğru ve anında belirleyen mobil haritalarla desteklenen gelişmiş iletişim sistemleri de dâhil olmak üzere son yıllarda çok sayıda güncelleme yaptı.

Buna ek olarak Birleşik Devletler, uzun menzilli ve ses ötesinde hız sağlayan B-21 bombardıman uçağına olan güvenini artıracaktır.

B-1 ve B-2 kaldırılacak

Pentagon, iki modern bombardıman uçağını imha etme planını da açıkladı. ABD Hava Kuvvetleri, sesinden daha hızlı bir şekilde savaş görevlerini yerine getiren B-1 adlı “Boon” ve görünmez ağır silahlar taşıma kabiliyeti ile donatılmış B-2 hava aracı fırlatıcısını 2030 yılına kadar kaldırma planını açıkladı.

Dünyada Rusya hariç, B-1 ve B-2 bombardıman uçağı hiçbir ülkede yok. B-1 ve B-2 ABD Hava Kuvvetleri filosunda on yıllardır başlıca stratejik bombardıman uçaklarıydı.
Hem B-1 hem de B-2 savaş uçakları sırasıyla 2040 ve 2058 yıllarına kadar hizmete devam etmek üzere planlanmıştı, ancak Pentagon bu savaş uçaklarından feragat etmeyi ve bunun yerine en eski ABD askeri fırlatıcılarından biriyle çalışmayı planlıyor.