Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon’dan DEAŞ uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pentagon, uğradığı hezimetin yeni alanlarda yeni eylemler planlayan DEAŞ terör örgütünün çöküşü anlamına gelmediği konusunda uyardı.

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, DEAŞ’ın fiziksel sınırlarını yeniden oluşturup genişletmek için uygun konuma sahip olduğuna dikkat çekti.

Robertson, Irak ve Suriye’deki DEAŞ militanlarının sayısının 28 bin ila 32 bin arasında olduğunu gösteren son Savunma Bakanlığı verileri hakkında yaptığı yorumda, DEAŞ’ın, Irak’ta Kaide’nin 2006’da Irak İslam Devleti’ni ilan ettiği zamandan bile daha güçlü durumda olduğunu aktararak, “DEAŞ hala bir tehdit ve bir DEAŞ militanı bile çok tehlikeli” ifadelerini kullandı.

Son birkaç aydır Suriye ve Irak’taki DEAŞ’ın hezimete uğratıldığını söyleyen Trump, Nisan ayında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yönetimimin altındaki ABD, ne olursa olsun DEAŞ ile mücadelede harika bir iş yaptı. Teşekkürler Amerika” ifadelerini kullanarak kimsenin bunun için kendilerine teşekkür etmediği yönünde sitemde bulundu.

Geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan başka bir raporda ise Suriye ve Irak’ta bulunan DEAŞ militanlarının sayısının 30 bine ulaştığının tahmin edildiği bilgisi yer aldı.

Raporda, örgütün yaşadığı ağır kayıplara rağmen militanların savaşmaya kararlı olduğu kaydedilirken, yerleşim birimlerinde gizlenen on binlerce militana ek olarak birçoğunun savaş alanlarında aktif kaldığı vurgulandı.

Trump’ın Helsinki Zirvesi’nde yaptığı açıklamalardan sonra, Irak ve Suriye’de terör örgütü DEAŞ’ın elindeki bölgelerin yüzde 98’ini kaybettiği tahmin edilse de Ortadoğu’daki durumu izleyen ABD uzmanları DEAŞ’ın hezimetinin ardından bile ayakta kalacağını düşünüyor.

Maryland Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Bölümü tarafından hazırlanan, Irak’ta DEAŞ’ın geleceğine dair raporda, birkaç yıl önce Irak’ın batısında DEAŞ’ın yeniden görüldüğünün unutulmaması gerektiğine dikkat çekildi.

Geçtiğimiz hafta, Fox televizyonunda DEAŞ’ın mevcut durumuna yönelik açıklamalarda bulunan uzman Robert Gerti, “ABD Donanması’nın Pakistan baskınında Usame bin Ladin’i öldürmesiyle Ladin avı 2011 yılında sona erdi. Bunun, El Kaide’nin çökmesine yol açacak bir gelişme olması bekleniyordu. Ama bu olmadı” dedi.

Washington’daki Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nde uzman olan Jennifer Cavarilla, “El Kaide’nin DEAŞ ile aynı uzun vadeli hedefleri paylaştığından şüphe yok. Ama o farklı bir yolda. El Kaide yavaş ve temkinli ilerlemek istiyor. El Kaide uzun vadeli çalışmaya yatırım yapıyor. Sahada kaybolmasına rağmen o hala hayatta. Şimdi, küresel hareketin lideri olarak militanları yenileniyor” yorumunda bulundu.

Washington’daki Amerikan Kurumsal Enstitüsü’nde El Kaide uzmanı olan Catherine Zimmerman da, “DEAŞ’ın ölümünü ilan etmek için henüz çok erken. Aynı zamanda, DEAŞ’ın karşılaştığı zorluklar El Kaide’yi güçlendirir ve zayıflatmaz” dedi.