Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon’dan Esed’e SDG uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in, Suriye’nin kuzeyindeki bölgeleri yeniden kontrol altına alabilmek için Washington tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yönelik ‘güç kullanma’ açıklaması nedeniyle uyarıda bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie, Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White ile haftalık basın toplantısında soruları yanıtladı.

McKenzie, “Suriye’de yer alan herhangi bir taraf, ABD’nin silahlı kuvvetlerine ya da koalisyon ortaklarımıza saldırmanın çok kötü bir politika olacağını anlamalı” şeklinde Esed’e cevap verdi.

Pentagon Sözcüsü Dana White ise, “Bizim Suriye’de görevimiz DAEŞ’ı yenmektir. Arzumuz Suriye iç savaşına karışmamaktır” diye konuştu.

Esed: Güç kullanarak çıkartacağız

Esed, Russia Today televizyonuna verdiği röportajda Suriye’deki tek sorunun SDG olduğunu söylemiş, “Çeşitli bölgelerin özgür kalmasının ardından Suriye’deki tek sorun olarak SDG kaldı. İlk seçenek olarak müzakerelere kapı açıyoruz. Çünkü bu güçlerin çoğunluğu Suriyelilerden oluşuyor. Müzakereden sonuç alınamaması durumunda SDG’yi güç kullanarak çıkartacağız. ABD olsun ya da olmasın” ifadelerini kullanarak tehditte bulunmuştu.

SDG ise, petrol zengini Deyr-i Zor bölgesinde terör örgütü DEAŞ’a karşı savaşmaya devam ediyor.