Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Peru Devlet Başkanı Kuczynski, yolsuzluk iddiasıyla ifadeye çağrıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Peru Savcılığı, dün Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski’yi, bölge çapında büyük bir yolsuzluk ağı kurmakla suçlanan Brezilya’nın Dev İnşaat Şirketi Odebrecht ile ilişkisi olduğu suçlamasıyla ifadeye çağırdı.

Devlet Başkanı’nın sorgulanması, bir grup araştırmacı yargıç tarafından önümüzdeki perşembe günü yapılması bekleniyor.

Kuczynski’nin 2004-2006 yılları arasında Peru Eski Devlet Başkanı Alejandro Toledo döneminde Ekonomi Bakanlığı ve Başbakanlık görevlerine gelmeden önce ve sonra danışmanlık ücreti olarak sunulduğu iddiasıyla Odebrecht Şirketinden 8 milyon dolar almış olabileceğinden şüpheleniliyor.

Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL), söz konusu Brezilyalı şirketen 20 milyon dolar aldığı şüphesiyle Toledo’yu takibe aldı.

Peru Devlet Başkanı Kuczynski, daha önce Odebrecht’ten rüşvet aldığı iddialarını da yalanlamıştı. Ancak Odebrecht kendisi söz konusu ilişkilerle ilgili belgele sunduktan sonra Brezilya’ya ait dev şirketle bağlantılı bir firma ile işbirliği yaptığını kabul etti.

Muhalefetin yönetiminde bulunan Peru parlamentosu, Kuczynski’yi derhal istifaya çağırdı.

Ekvador’da Devlet Başkan Yardımcısı’na 6 yıl hapis

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Glas, rüşvetten suçlu bulundu.

Ulusal Mahkeme, altı yıl hapis cezası verdiği Glas’ın Brezilya inşaat firması Oberdecht’in ülkedeki altyapı ihalelerini kazanmak için milyonlarca dolarlık rüşvet verilmesini organize ettiğine karar verdi.