Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Peru tarihinin en büyük ‘toplu çocuk mezarı’ ortaya çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Peru’da 500 yıl önce kurban edilen 140 çocuğa ait mezarlar bulundu. Çocukların, doğa güçlerini memnun etmek isteyen ‘Chimu Medeniyeti’ tarafından topluca kurban edildikleri düşünülüyor.

Arkeologlar, Peru’nun kuzeyinde en az 140 çocuk iskeleti buldu. Bu rakam Peru tarihinin bu güne kadar ki en büyük toplu çocuk mezarı olduğu belirtildi. Araştırmacılar, yaşları 5 ila 14 arasında değişen 140 çocuğa ait kalıntılar Peru’nun Trujillo kenti yakınlarında Pasifik okyanusuna bakan bir yamaçta kazılmış sığ mezarlarda bulundu.
Araştırmayı yayımlayan National Geographic dergisi, çocukların yanı sıra hepsinin aynı törende öldürüldüğü anlaşılan 200 lamanın kalıntılarına da rastlanıldığını aktardı. Daha önce de 2011 yılında yapılan bir araştırmada, yaklaşık 40 çocuk iskeleti bulunmuştu.

Çocukların topluca kurban edilmesinin arkasında yatan sebep ile ilgili olarak BBC’ye değerlendirmede bulunan Arkeolog Hagen Klaus, “Yoğun yağışlar ve sellerin durması için yetişkinleri kurban ettikten sonra bunun işe yaramadığını gören kabileler, çocukları kurban etmeye karar verdiler” dedi.

Mezarlarda bulunan ip ve kumaş gibi kalıntılardan çocukların MS 1400 ve 1450 tarihleri arasında öldürülmüş olduğu anlaşılıyordu.

Ay’a tapan antik Chimu medeniyeti, İnka uygarlığı tarafından yönetilmeye başladıktan 50 yıl sonra Güney Amerika’yı işgal eden İspanyolların eline geçmişti.