Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Peşmerge güçlerinin Kerkük’e dönüşü yakın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Meclis Başkanı Selim El-Cuburi, Peşmerge güçlerinin Kerkük’e dönüşü konusunda tartışmaların yaşandığı bir dönemde Bağdat’la işbirliğine yönelik açıklamalarda bulundu. Peşmerge ve Irak ordusunun Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde istikrarın sağlanması için işbirliği yapacağını kaydetti.

Cuburi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşmesinin ardından yaptığı basın toplantısında “Özellikle Kerkük konusunda koordineli bir biçimde çalışıyoruz. Ayrılıkların çoğalması bölgede güvenliği sağlamaz. Federal ordu, Peşmerge güçleri ve güvenlik güçleri, Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde koordineli olarak çalışıyor” dedi.

Bağdat ve Erbil arasındaki çözüm hakkında DPA’ya açıklamalarda bulunan Irak Meclis Başkanı Cuburi, açıklamasının devamında “Durum daha iyi bir anlayışa yönelme yolunda ilerliyor. Taraflar arasındaki sorunları çözüme ulaştırmak için diyalog kapıları açık bırakıldı” diye konuştu. Cuburi, seçim sonrasındaki aşamaya ilişkin yaptığı yorumda durumun kötüye gitmemesi için tüm siyasi taraflara mümkün olan her türlü anlayışı göstermeleri çağrısında bulundu.

Cuburi, daha önce de IKBY’deki Erbil’i ziyaret ederek üst düzey yetkililerle bir araya gelmişti.

Bağdat ile Erbil arasında ilişkilerin güçlenmesi, Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nde eylül ayında düzenlenen bağımsızlık referandumun ardından artan gerginlikten sonra dikkatleri üzerine çekti.

Rudaw’da yer alan habere göre, Peşmerge’nin Kerkük’e geri dönüş süreciyle ilgili olarak Irak anayasasının 140. maddesinde yeni bir döneme girdi. Amerikalı ve İngiliz yetkililerin konuya ilişkin Bağdat ve Erbil ile yaptığı toplantılarla birlikte süreçte yeni bir karar aşamasına geçildi. Irak anayasasının 140’ıncı maddesi, Kerkük’ü “belirli bir bölgeye bağlı olmayan vilayet” olarak tanımlıyor.

Kaynağa göre ABD- İngiliz askeri heyeti, 25 Mart’ta Irak Savunma Bakanlığı’nı ziyaret ettikten sonra 24 Mart’ta da IKBY’deki Peşmerge Bakanlığı ile bir araya geldi. Görüşmelerde Peşmerge güçlerinin tartışmalı bölgelere dönüşü, Kerkük’ün güneyindeki Keyvan Askeri Üssü’nde Erbil ile Bağdat hükümeti arasında ortak operasyon odası kurulması konuları ele alındı.

Irak Stratejik Araştırma Uzmanı Vasig el-Haşimi, Bağdat’ın Peşmerge’nin iadesini önemsemediğine ve bu bağlamda Ulusal Güvenlik Bakanları Konseyi toplantısında bir karara varacağına inanıyor. Haşimi, Rudaw’a yaptığı açıklamada “Federal hükümet ve IKYB Yönetimi arasındaki görüşmelerden sonra şimdi yeni ve önemli bir aşama var” dedi. Tartışmalı bölgeler hakkında konuşan Haşimi, “Bu alanların sadece Irak ve Peşmerge güçleri, Araplar, Türkmenler ve Kürtlerin ortak yönetimi tarafından yönetilebileceğini düşünüyorum. Fakat bölge federal hükümetin kontrolü altında” ifadelerini kullandı.

Rudaw’ın elde ettiği bilgilere göre Irak Başbakanı Haydar İbadi, Şii Ulusal İttifakı, Haşdi Şabi, Türkmenler ve Arapların reddetmesine rağmen Peşmerge güçlerinin dönüşü ABD’nin yoğun baskısına maruz kalıyor. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Kerkük Milletvekili Rivar Taha, Peşmerge’nin dönüşüyle ilgili olumlu yönde yol alındığını, bu güçler ve bölgeler hakkında büyük oranda anlaşmaya varıldığını ifade etti.

Elde edilen bilgilere göre ABD tarafından eğitilen Peşmerge’ye bağlı 1. ve 2. tugaylar Kerkük’e, 9. Tugay Dakuk ve Tuzhurmatu’ya dönecek.