Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Peşmerge’nin kurtardığı köylere Arap göçmenlerin dönüşü başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ örgütü tarafından işgal edilmesi sebebiyle bölgelerini terk eden 380 Arap göçmen köylerine döndü. Bu köyler, Peşmerge’nin, silahlı örgütlerden alıp mayın ve diğer patlayıcı aletlerden temizlediği Musul’un batısında yer alıyor. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin ilgili komiteleri de, Ninova ili içerisindeki Dammar ve Rabia kasabalarına bağlı köylerde boş kalan yerleşim alanlarına dönüşü kolaylaştırmayı sürdürüyor.

Dicle nehrinin batısında yer alan Bölgesel Hükümet’e bağlı Normalleştirme Komitesi üyesi, Hasan Halu eş-Şarku’l-Evsat’a yaptığı açıklamalarda: “Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani’nin talimatıyla Dicle’nin batısında özel bir komite kuruldu. Bu komitenin amacı, elleri masumların kanıyla lekelenmemiş, DEAŞ’a üye olmamış bölgenin masum göçmenlerinin, köylerine dönmelerini kolaylaştırmaktır. İlk dalgada göç, 5 yerleşim alanındaki köyleri kapsıyor. Bu köyler Rabia, Zammar, Barzanki, Ayn Zala, Harabeti Tiben’e bağlıdır.” ifadelerini kullandı.

Halu, ilk sıçramada bu köylere dönen göçmen sayısını açıkladı: “ Bu köylere 384 civarı aile yerleşti. Onlardan 170’i Barzanki köylerine, 6 aile Ayn Zala köylerine, 24 aile Harabet Teben köylerine, 15 aile Kahire köylerine ve 169 aile ise Suudi köyüne dönüp yerleşti.”

Ninova ili Arap Aşiretler resmi sözcüsü Şeyh Müzahim el-Huveyt, eş-Şarku’l-Avsat’a şu açıklamalarda bulundu. “Mesud Barzani’nin göçmenlerin köylerine dönmesine ilişkin kararı, Kürdistan içerisindeki, Mahmur, Miclenin batı bölgesi ve Ninova Ovası köylerini kapsıyor. Bu son bölgeyi Peşmerge Güçleri, silahlı örgütlerin elinden kurtarmıştı. Bu adım, Araplar ve Kürtler arasındaki tarihi ilişki ve sağlıklı bir hayatı desteklemektedir.” Bölgede onlar için tam bir koruma kalkanı görevini üstlenen Peşmerge güçlerinin koruması altında, barış içerisinde yaşayan ailelerin olduğunu vurguladı.

Dicle nehrinin batısında yer alan köylerine dönen Araplardan birisi olan Muhammet Nayif eş-Şahir DEAŞ örgütünün hüküm sürdüğü süre içerisinde örgütün köy evlerini ve binalarını patlatıp yıktıklarını anlattı. eş-Şahir devam ederek: “Köyümüz
Barzanki’ye yakın ve 850 aileden oluşuyordu. Ailelerden 680’i DAİŞ örgütüne üye oldu. Örgütle beraber silah taşıyıp bize ve diğer komşu köylerin sakinlerine saldırdılar. Bizde bunun üzerine Kürdistan’a göç etmek mecburiyetinde kaldık. Bize kaldığımız üç sene boyunca her türlü hizmeti sundular.”

Açıklamalarına: “ Köydeki DAİŞ militanları evlerimizi yağmalayıp, kaçmadan önce de köyün tüm evlerini yıkıp patlatmışlar. Bunun için, zor geçim şartlarına rağmen gelecek günlerde evleri yeniden inşa etmeye başlayacağız. Fakat biz, özellikle şuan Peşmerge güçleri tarafından tam bir güvence altına alınan hayattan, yeni bir hayata dönmüş olacağız.” diyerek devam etti.