Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Petrol fiyatları ABD üretimindeki yavaşlama sebebiyle yükseliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de ham petrol sondajı sayısındaki yavaşlama ve Çin’deki petrol rafinerilerine talebin artması sebebiyle petrol fiyatları yükseldi. Saat 06.56’da ham petrolün fiyatı önceki kapanış fiyatına göre yüzde 0.2’lik bir atışla 11 sent arttı ve ham petrol varil fiyatı 49.02 dolara ulaştı.

Teksas’ın batısında ABD ham petrolü varil fiyatı ortalama 46.64 dolara yükselerek yüzde 0.2’lik oranında 10 sentlik bir artış kaydetti.

Bu küçük artışlar geçen hafta güçlü kârın ardından geldi.

Baker Hughes Ofisi, cuma günü ABD’li şirketlerin 14 Temmuz’a kadar uzanan haftalarda açtığı petrol sondaj kuyusu sayısının 765’e ulaştığını söyledi. Bu oran 2015 yılı nisan ayından bu yana ulaşılan en yüksek seviye ancak yavaşlamaların artmasından da endişe ediliyor.

Ortalama yeni petrol rafinerisi, son dört haftada beş rafineriye ulaştı. Ve bu da 2016 yılı kasım ayından bu yana kaydedilen en düşük seviye.

Çin’deki rafineri çalışmalarında haziranda ham petrol rafineri tesislerinin sarfiyat artışıyla yaşanan güçlü talebe ve 46.08 milyon ton yani günlük 11.21 varil ham petrol ile yıllık yüzde 2.3 oranındaki artış, ulusal ofisin günlük verilerinde ortaya çıkan rakamlara göre mayıs ayındaki günlük 10.98 varille kıyaslandığında en yüksek ikinci artışın kaydedildiğine işaret ediliyor.