Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Petrol üretiminde başka bir kısıtlama gidilmeyecek” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Halid el-Falih, petrol üretimindeki yeni azalmayı gidilmeyeceğini, ancak Suudi Arabistan’ın da konuyla ilgili tek taraflı icraatlarda bulunmayacağını ifade etti. el-Falih, “Gerek üretim seviyelerinin değiştirilmesi gerekse uzatılmasına dair herhangi bir ek işlem söz konusu olursa, üretim kesintileri devam edebilir. Bu 24 ülke tarafından kabul edilecek bir anlaşma ile sağlanacaktır” açıklamasında bulundu.

El-Falih daha önceki açıklamasında da, Iraklı mevkidaşı Jabbar el-Allaibi ile yürüttüğü araştırmaların, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC tarafından ham maddeleri kısıtlamak için yürütülen anlaşma için bağlılık düzeyinin geliştirilme zorunluluğuna işaret ettiğini söylemişti. el-Falih, bu araştırmaların, iki ülkenin vizyonu kapsamında, dünya petrol piyasalarının istikrarını sağlamaya ve son dönemde elde edilen kazanımları güçlendirmeye yönelik gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

El-Falih, Irak Petrol Bakanı’nın üretim kısıtlaması anlaşmasını uygulamaya yönelik açıklamalarından memnun olduklarını ve Irak ihracat seviyesinin geçen yılın dördüncü çeyreğine kıyasla, son aylarda önemli miktarlarda düşebileceğini söylemişti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmesi ile ilgili ise el-Falih şu açıklamada bulundu:

“Prens Muhammed bin Selman ile görüştük. Bize Krallık’taki birliğin, iki ülke liderleri arasında bahsi geçen girişimlerin uygulanması için istekli oldukları konusunda güvence verdi. Suudi Arabistan’dan Irak’a her türlü ihtiyacı giderecek malzemelerin ulaştırılması için bir geçit açılmasına ve ticari engellerin kaldırılmasına yönelik gerekli adımların hızlı bir şekilde atılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Özel sektör ya da kamu kuruluşlarının da, Irak’a yönelik yatırımlarının teşvik edilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, bu yönergeleri uygulamaya başlayacağız. Bunların ilki ise, Suudi liderliğinde gerçekleştirilen yeni Arar geçididir.”