Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Petroldeki yükselişin tek sebebi İran mı? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Petrol fiyatları, dün, 2014’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ancak artışın sebebi yalnızca ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları olmasa da alınan karar, temel faktörler arasında yer alıyor. Öte yandan ABD’deki petrol stoklarındaki düşüş fiyatlardaki artışın sebepleri arasında gösteriliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Salı günü ABD’nin İran’la yapılan nükleer anlaşmadan çekileceğini, İran petrolünü yasaklama kararı aldığını açıklaması ve dünkü toplantıda New York’taki fiyatların yaklaşık yüzde 3,2 oranında arttığını belirtmesinin ardından yaşanan bazı kayıplar, petrol fiyatlarında yükselişe neden oldu. Yaşanan gelişmelerin ardından ham petrol varil fiyatı son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak 77 dolara çıktı.

Petrol yükselişe geçti

ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA), Çarşamba günü ABD’deki ham petrol stoklarının beklenenden daha düşük seviyeye indiği ve aynı şekilde işlenmiş petrol ürünleri stoklarında da azalma yaşandığı şeklindeki açıklaması sonrasında, petrol fiyatlarında artış yaşandı.

Temel kaynaklardan petrol fiyatlarında iyileşmeye katkı

ABD’nin en büyük bankalarından biri olan ‘Goldman Sachs’ tarafından önceki gün yapılan açıklamaya göre, bu yıl jeopolitik faktörler petrol fiyatlarının az da olsa artmasına sebep olurken, temel kaynaklar petrol fiyatlarında iyileşmeye katkı sağladı.

Öte yandan İran petrolüne getirilen kısıtlamalar olsun ya da olmasın bu yılın ikinci yarısında petrol stoklarında kıtlık yaşanabilir. Çünkü ABD’nin petrol üretimi, üretim alanlarından ihracat alanlarına ve rafinerilere kadar kaya petrolü taşımaya elverişsiz altyapısı nedeniyle dar boğazdan geçiyor.

Üretim tahmini yükseldi

EIA, ABD ham petrol üretiminin gelecek yıl günlük 1.14 milyon varilden, 11.86 milyon varile yükselmesini beklerken bu yılki üretim tahminini günde 10.7 milyon varile yükseltti.

ABD’nin petrol üretimindeki potansiyel yavaşlamanın yanı sıra, fiyatlardaki yükselişin diğer faktörü de, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve örgüt dışındaki ülkelere günde 1,8 milyon varillik üretim kesintisi yapılması anlaşmasının yürürlüğe girmesi.

Öte yandan İran’ın, ABD tarafından uygulanan yaptırımlar sonrasında OPEC anlaşmasıyla söz verdiği seviyeye bağlı kalmaya devam etmemesi muhtemel. Ancak bununla birlikte mevcut üretim kapasitesi, üretimini önemli ölçüde artırmasına izin vermiyor. İran’ın maksimum kapasitesine ulaştığından şüpheleniliyor. Geçtiğimiz ay İran, günlük 2.6 milyon varillik ihracat gerçekleştirirken bu rakam aynı zamanda ülkenin yıllardır gördüğü en yüksek seviye oldu.

Ham petrol stokları ne durumda?

ABD ham petrol stokları ise analistlerin 719 bin varile düşüş beklentisine karşın 4 Mayıs günü sona eren haftada 2.2 milyon varile geriledi. EIA, Oklahoma eyaletinde bulunan Cushing kentindeki petrol dağıtım merkezinde bulunan ham petrol stoku 1.4 milyon varil arttı. Yönetim verilerine göre, ham petrol rafinerilerinin tüketimi günlük 75 bin varile inerken, işletme oranları 0,7 puan düştü.

Benzin stokları 2.2 milyon varile düşerken, buna karşılık Reuters bu düşüşün 450 bin varil olduğunu tahmin etti. Verilere göre, dizel ve ısınma yakıtı dahil stoklar 3.8 milyon varil düşerken, bu düşüşün 1.4 milyon varil olması bekleniyordu. ABD ham petrol ithalatı, geçtiğimiz hafta 955 bin varillik gerilemeyle 5.45 milyon varile düştü.

“Suudi Arabistan yakından takip ediyor”

Reuters’in dünkü haberinde OPEC’teki bir kaynak, “Suudi Arabistan, ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesinin ham petrol temini konusundaki etkisini takip ediyor. Suudi Arabistan olası herhangi bir sıkıntının telafi edilmesine hazır. Ancak herhangi bir boşluğu doldurmak için tek başına hareket etmez” dedi.

Yakın çalışmalar devam ediyor

Kaynak, “İnsanlar, Suudi Arabistan’la daha fazla petrol üretimi için ilgilenmemeli. Öncelikle, İran’ın üretimindeki bozulma ve gerileme düzeyi üzerinde bir etki varsa, bu etkiyi değerlendirmeliyiz. OPEC üyesi ülkeler ile üye olmayan ülkeler arasında yeni bir ittifak oluşturabildik. Suudi Arabistan, bu ittifaklardan hiçbir şekilde bağımsız hareket etmeyecek. Riyad, 2018’de OPEC başkanlığı yapan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve OPEC üyesi olmayan Rusya ile ‘koordinasyon ve pazar danışmanlığı’ konusunda yakın bir çalışma sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı dün, ABD Başkanı Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekilme kararının ardından Tahran’a yönelik yaptırımların yeniden uygulanması halinde bu yaptırımlardan muaf olacağını açıkladı. Konu hakkında yapılan açıklamada, “İran’dan ham petrol ithalatını sürdürmek üzere muafiyet elde edebilmek için ABD’li makamlarla bir görüşme yapacağız” denildi.

İran’ın Asya’daki en büyük petrol müşterilerinden biri olan Güney Kore, İran’dan genellikle bir tür hafif petrol olan kondansatör çeşitleri satın alıyor.