Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Piyasalar ABD-Çin ticaret savaşının sonuçlarına hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pekin yönetimi, ABD’nin Çin mallarına vergi uygulama tehdidine aynı şekilde yanıt verdi. Piyasalarda gergin bekleyiş sürüyor. Büyük şirketlerden yapılan açıklamalar yakın zamanda kepenkleri indirebilecekleri yönünde.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, Washington’ın Çin mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisi uygulaması ile başladı.

Piyasalardaki endişeli atmosfer devam ederken Pekin yönetimi Washington’ın uygulamasına misliyle karşılık verileceğini duyurdu.

Uluslararası arena dün, dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin arasındaki gümrük vergisi savaşının başlayacağı an için tüm gün bekledi.

Her iki taraf da birbirlerinin ithalatını milyarlarca dolar etkileyecek olan vergilerin yürürlüğe gireceğini söyleyerek birbirini tehdit etti.

ABD Başkanı Donald Trump, dünyanın en büyük iki ekonomik gücü arasındaki ticaret savaşını başlatmak için düğmeye basmaya hazır görünürken Çin, ABD’nin gümrük vergileri ile ‘kendisi de dahil tüm dünyaya ateş açtığı’ uyarısında bulundu. ABD’nin vergileri yürürlüğe koymasının ardından misillemede bulunacağını açıkladı.

Trump yönetimi, ABD’nin Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800’den fazla teknoloji ürününe cuma gününden itibaren yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamayı planlamıştı.

Pekin bu duruma ‘hemen’ yanıt vereceğini belirtirken Trump, Çin’in yanıt vermesi halinde 450 milyar dolar değerinde Çin malına daha gümrük vergisi getirerek ticaret anlaşmazlığını tırmandırmakla tehdit etti.

Uzmanlar, iki ülke arasındaki söz konusu misillemelerin dünya ekonomisini sarsacağı ve küresel ticaret sistemini kalbinden vuracağı konusunda uyarıyor.

Birçok kaynak dün uluslararası basına yaptığı açıklamada Washington ve Pekin arasında ‘son dakikada kurtarıcı bir çözüm’ bulmaya çalışmak için iletişimin kopmuş göründüğü bilgisini verdi. Reuters’a konuşan üst düzey Batılı bir diplomat son ana kadar iki ülke arasında gizli kanallar da dâhil herhangi bir görüşme yapıldığına dair bir işaret bulunmadığını aktardı.

“Çin asla ticaret savaşında ilk ateş eden taraf olmayacak”

Çin, ticaret savaşında ‘ateş eden ilk taraf olmayacağını’ fakat ABD’nin Çin’den ithal ettiği teknoloji ürünlere getirdiği gümrük vergilerini yürürlüğe koyması halinde ulusal çıkarlarını korumak için gerekli önlemleri alacağını açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng yaptığı açıklamada “Çin ticaret savaşında asla ilk ateş eden taraf olmayacak. Ancak ABD vergi tedbirleri aldığı takdirde, Çin de kendi ülkesinin ve halkının temel çıkarlarını korumak için buna karşılık vermeye mecbur kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Gao Feng, ABD’nin gümrük vergilerinin Çin’deki yabancı şirketler dahil uluslararası tedarik zincirine zarar vereceğini söyleyerek, “ABD bu ticaret savaşını provoke etti. Biz savaşmak istemiyoruz ancak ülkenin ve halkın çıkarlarını korumak adına savaşmaktan başka çaremiz yok. Çin bu tehditlere ve şantajlara boyun eğmeyecek, serbest ticareti ve çok taraflı sistemi savunma kararlılığında bocalamayacak” diye konuştu.

Feng, Çin’deki ABD’li şirketlerin niteliksel önlemlere tabi tutulup tutulmayacağı yönündeki soruya hükümetin ülkedeki tüm yabancı şirketlerin yasal haklarını koruyacağı yanıtını verdi. “ABD’nin başlattığı ticaret savaşının şirketler üzerindeki olası etkilerini incelemeyi sürdürecek ve bu şirketlerin yaşayabileceği olası şokları hafifletmeye yardımcı olacağız” yorumunda bulundu.

Ticaret savaşının etkileri

Çin’deki bir mahkeme, Tayvan’daki United Microelectronics Corp. şirketinin özel patent ihlali iddiası nedeniyle ABD’li şirket Micron Technology’nin yarı iletken ürünleri satmasını geçici olarak yasakladıktan sonra gerginlik arttı.

Yükselen ticari anlaşmazlığın, dünyanın en büyük ekonomik güçlerini etkileyeceğini belirten işaretlerin mevcut olduğu bir zamanda, Trump yönetimi Önce Amerika sloganıyla AB, Japonya, Meksika ve hatta Kanada gibi diğer geleneksel ABD ticaret ortaklarını da hedef alıyor.

Çelik ve alüminyum fiyatları yükselmeye başlarken söz konuşu artış, ABD’nin en büyük çelik şirketlerinden Mid-Continental’da iş kayıplarına neden oldu. Şirketin faaliyetlerini tamamen durdurabileceği konusunda uyarı geldi.

ABD Ticaret Odası ise bu hafta Trump’a 75 milyar dolarlık ihracatı ve istihdamı tehdit eden vergi konusundaki kararlarını yeniden gözden geçirmesi konusunda çağrıda bulundu.

Trump kararından geri adım atmazken üreticiler, ithal bileşenlere bağlı otomobil, parça, ekipman ve diğer ürünleri üreten şirketlerde birçok kişinin işini kaybedebileceği konusunda uyarıyor.